حمله سایبری پتیا به رایانه های سراسر جهان

سعید ناصریمی 16, 20211min0

باج افزار WannaCry در ماه های اخیر یکی از بحث برانگیزترین موضوعات مربوط به امنیت سایبری در جهان بوده است. آلودگی بسیاری از رایانه ها در کشورهای مختلف جهان به این باج افزار و پرداخت غرامت های سنگین توسط شرکت هایی که نیاز شدیدی به اطلاعات مسدود شده خود داشتند ، هر روز به سرخط رسانه ها تبدیل می شد. اما با وجود محبوبیت گسترده وانکرای ، تنها با به روزرسانی سیستم عامل ویندوز امکان جلوگیری از آن وجود داشت ، زیرا کارشناسان امنیتی مایکروسافت مدتها پیش سوراخ های مورد استفاده را کشف کرده و راه حل هایی برای مقابله با آنها ارائه داده بودند. اما شب گذشته ، همه رسانه های جهان از حمله سایبری گسترده تری خبر دادند که قدرت تخریبی آن بسیار بیشتر از واناکرای است.

باج افزار مورد استفاده در این حمله سایبری که به پتیا معروف است ، اولین بار در اوکراین مشاهده شد و پس از انسداد و رمزگذاری پرونده ها در بسیاری از مناطق این کشور از جمله فرودگاه ها و ساختمان های دولتی ، به سرعت به سایر نقاط جهان سرایت کرد. همچنین گسترش یافت. گزارش شده است که اوکراین علاوه بر وزارتخانه ها ، بانک مرکزی این کشور ، یک تولید کننده هواپیما ، فرودگاه مرکزی پایتخت در کیف و کل شبکه مترو کشور ، مورد حملات سایبری قرار گرفته است. پس از آن بود که گزارشات از سایر نقاط جهان شنیده شد. ابتدا WPP در انگلیس اعلام کرد که همه سیستم های آن مسدود شده است و سپس هلند گزارش داد که یکی از بزرگترین شرکت های حمل و نقل در کشور کنترل سیستم های خود را از دست داده است. دانمارک ، روسیه و استرالیا دیگر کشورهایی بودند که گزارش می شود بسیاری از موسسات و سازمان های دولتی و خصوصی توسط باج افزار پتیا مورد حمله قرار گرفتند.

موسسه کسپرسکی گفت که در اولین ساعات پس از راه اندازی حمله سایبری پتیا ، بیش از 2000 کامپیوتر در بیش از 10 کشور ، عمدتاً آژانس های دولتی ، تحت تأثیر باج افزار قرار گرفتند که بیشترین آسیب به موسسه امنیتی کسپرسکی وارد شد. اوکراین و روسیه ضربه خورده اند. همچنین اشاره شده است که در حال حاضر هیچ راه حلی برای باز کردن قفل پرونده های مسدود و رمزگذاری شده توسط باج افزار Patia وجود ندارد و تلاش ها برای یافتن راهی برای انجام این کار ادامه دارد.

در ابتدا گفته می شد نیروگاه هسته ای چرنوبیل در اوکراین به دلیل حمله باج افزار و از بین رفتن کنترل برخی از سیستم های آن در حالت آماده باش قرار دارد ، اما مقامات اوکراین این خبر را تکذیب کردند. در همین رابطه ، مایکل فالون وزیر دفاع انگلیس در بیانیه ای گفت این کشور به شدت به حملات اخیر باج افزار پاسخ خواهد داد. در حالی که هنوز مشخص نیست چه کسی باج افزار را منتشر کرده است ، دولت کره شمالی قبلاً در توسعه و انتشار WannaCry نقش داشته است و در مورد جدید ، به نظر می رسد انگشت اتهام در درجه اول به سمت این کشور نشانه رفته است.

توجه: سیستمهای خود را به جدیدترین وصله های امنیتی به روز کنید و فایلهای مشکوک را بارگیری یا اجرا نکنید.

در زیر ویدئویی نشان داده شده است که عملکرد این باج افزار را نشان می دهد

[شناسه دستگاه = "BuMgN"]

پیشنهاد ویژه

خرید sabzafrooz.ir

یک نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

هفت − سه =

Powered by mihanseo