10 تنظیم سریع برای بهبود عملکرد Mac

سعید ناصریآوریل 7, 20212min0

اگر این مقاله با عنوان جذب شده اید ، برای بهبود عملکرد Mac ، به احتمال زیاد ، شما می خواهید سرعت Mac را افزایش دهید یا می خواهید کارهای بیشتری انجام دهید. در واقع ، شما احساس می کنید که سیستم عامل Mac شما خوب نیست ، بنابراین می خواهید با این مقاله مشکل خود را حل کنید. اینکه وقتی چیزی در روزهای ابتدایی به خوبی کار نمی کند ، دلیلی ندارد که بخواهیم سریع آن را تغییر دهیم یا سخت افزار را با هزینه زیاد عوض کنیم.

اگر سرعت سیستم شما کمک کننده است ، به جای افزایش حافظه RAM Mac ، ابتدا این کارها را انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

برنامه های استفاده نشده را ببندید

آیا تا به حال فکر کرده اید که به محض کلیک بر روی صلیب قرمز در گوشه هر پنجره برنامه ، پنجره آن را ببندید ، برنامه بسته می شود. در بسیاری از موارد ، با این کار ، شما در واقع پنجره جلوی خود را بسته اید ، اما Mac همچنان در حال اجرای برنامه برای اجرای آن است.

بنابراین این بدان معنی است که در پس زمینه برنامه ممکن است هنوز فعال باشد و مک خود را مکیده است.

برنامه هایی که در حوض اجرا می شوند با یک نقطه در کنار آنها مشخص می شوند. روش های مختلفی وجود دارد که می توانید به زمان این برنامه ها بروید و کار آنها را پایان دهید. به عنوان مثال می توانید با دو انگشت کلیک راست کرده یا روی آنها ضربه بزنید و گزینه Quit را انتخاب کنید.

برای هر برنامه ای می توانید از File> Quit نیز استفاده کنید. علاوه بر این منو ، برای این منظور می توانید از ترکیب کلید Command + Q نیز استفاده کنید.

با Monitor Activity منابع مورد نیاز را شناسایی و حذف کنید

اگر Mac به طور ناگهانی پاسخ ندهد ، سرعت شما کم شود یا سیگنال شروع به چرخش کند (کاربران Mac این را بهتر درک می کنند) ممکن است بخواهید از Activity Monitor برای یافتن نرم افزار مشکل ساز استفاده کنید. می توانید این ابزار را از طریق Spotlight (Command + Spacebar ، سپس آن را جستجو کنید) راه اندازی کنید یا آن را در پوشه Applications> Utilities پیدا کنید.

برای یافتن برنامه ای که روی پردازنده شما متمرکز باشد و از آن سو ab استفاده کند ، روی برگه یا برگه پردازنده کلیک کنید و سپس ستون "CPU ست" را به ترتیب نزولی مرتب کنید. هرچه لیست بالاتر باشد ، از CPU بیشتری استفاده می کند. برنامه ای را انتخاب کنید و روی "X" در گوشه سمت چپ بالای صفحه کلیک کنید تا برنامه راه اندازی شود. توجه داشته باشید که بسیاری از موارد موجود در این لیست فرآیندهای سیستمی هستند که نمی توانید از آنها به CPU دسترسی پیدا کنید و نباید به آنها دسترسی داشته باشید.

با قسمت حافظه نیز می توانید همین کار را انجام دهید. ستون های این گزینه را به ترتیب نزولی مرتب کنید. برنامه هایی را پیدا کنید که حافظه زیادی مصرف می کنند و فضای زیادی دارند. آنها را از حافظه جدا کنید. در اینجا برخی از موارد مربوط به برنامه های سیستم وجود دارد که باید به آنها توجه کنید.

اجرای برنامه های راه اندازی را محدود کنید

وقتی Mac خود را روشن می کنید ، انتظار دارید که سیستم شما سریع بارگیری شود. اما گاهی اوقات آنچه کند می شود طبیعی بودن بیش از حد برنامه های راه اندازی است. بسیاری از برنامه ها به محض ورود به سیستم Mac خود اجرا می شوند. با این حال ، شما اصلاً به برخی از این برنامه ها نیازی ندارید.

برای اینکه کار خود را از برنامه های بی فایده خارج کنید ، کافیست به System Preferences> Users & Groups بروید. در این بخش ، برای مشاهده این لیست ، بر روی ورود به سیستم کلیک کنید.

یکی از این برنامه ها را در اینجا انتخاب کنید و آن را برجسته کنید تا علامت منفی "-" را ببینید. برای حذف این برنامه از لیست برنامه های راه اندازی ، روی این نماد کلیک کنید. اکنون بار سیستم شما از این به بعد کمتر خواهد شد.

با کمک علامت + می توانید با برنامه ها تماس بگیرید تا در شروع کار اجرا شوند. اگر به لیست موجود در صفحه بروید ، لیستی از برنامه هایی را که می توانید در هنگام راه اندازی اجرا کنید ، مشاهده خواهید کرد.

با کلیک کردن روی کادر کنار هر برنامه ، می توانید آنها را مخفی کنید یا آنها را به صورت گروهی حذف یا اضافه کنید.

با استفاده از Safari در وب گشت و گذار کنید

انتخاب مرورگر می تواند تأثیر بسزایی در عملکرد دستگاه شما داشته باشد. Safari یکی از بهترین گزینه ها برای کاربران Mac است زیرا برای سخت افزار Apple بسیار بهینه شده است.

وقتی از Safari برای مرور وب خود استفاده می کنید ، معمولاً باعث می شود که باتری شما بعداً تمام شود و عملکرد وب و کارایی شما افزایش یابد.

خدماتی مانند Chrome و Firefox از این دو بهره می برند.

افزونه های مرورگر را کاهش دهید

اگر از Safari ، Chrome و حتی Firefox در Mac خود استفاده می کنید و یک مرورگر وب حرفه ای هستید ، احتمالاً از پلاگین هایی برای خود استفاده می کنید. این پلاگین ها منابع مختلف سیستم مانند CPU ، RAM و غیره را در بر می گیرند بنابراین کاهش عملکرد این افزونه ها برای بهبود عملکرد سیستم عاقلانه است.

در واقع ، بیشتر اوقات این افزونه ها روی سیستم عامل Mac و سیستم عامل شما ارزش دردسر را ندارند ، بنابراین بهتر است آنها را به طور کامل حذف کنید.

عاداتی که قبلاً هنگام وبگردی داشته اید نیز می توانند مشکل ساز شوند. به این ترتیب ، وقتی عادت دارید چندین زبانه را با هم باز کنید ، سیستم شما نفس راحتی می کشد. یا وقتی برنامه هایی مانند Facebook ، Google و غیره را بدون بستن کامل آنها رها می کنید ، این برنامه ها می توانند در پس زمینه اجرا شوند و از منابع شما استفاده کنند.

با باز کردن Activity Monitor و کلیک روی برگه Memory می توانید شواهد را ببینید.

تنظیم مجدد SMC و PRAM / NVRAM

سیستم کنترل سیستم یا SMC برای کنترل کوتاه بر عملکردهای مربوط به سطوح پایین سیستم متمرکز است. این بخشها می تواند شامل چراغ های LED ، منبع تغذیه و فن سیستم باشد.

بنابراین اگر احساس می کنید که نور پس زمینه صفحه کلید مشکل ساز است و طبق معمول نیست ، صدای فن بسیار زیاد است یا با وجود کاهش بار روی سیستم ، رفتارهای عجیبی از Mac خود مشاهده می کنید ، می توانید System Management Controller یا SMC را تنظیم مجدد کنید. برای انجام این کار ، شما باید در اینترنت مدل Mac خود را جستجو کنید زیرا این عملیات برای سیستم های مختلف متفاوت است.

PRAM یا NVRAM همچنین وظیفه ذخیره تنظیماتی مانند میزان صدا ، وضوح صفحه ، منطقه زمانی و سایر تنظیمات را دارد که حتی در صورت خاموش بودن Mac نیز ادامه دارد. عملکرد پایین (به خصوص هنگام خاموش کردن) نیز می تواند نشانه عملکرد نامناسب PRAM / NVRAM باشد ، بنابراین ممکن است تنظیم مجدد ارزش آن را داشته باشد.

برای تنظیم مجدد این بخش ، کافیست هنگام روشن کردن سیستم دکمه های Command + Option + P + R را پایین نگه دارید.

فضای بیشتری ایجاد کنید

اگر متوجه شدید که Mac شما به درستی کار نمی کند ، کند است و یا هنگام کار با فایل ها بدخلقی می کند! باید به فضای سیستم توجه کنید.

به طور کلی ، سیستم عامل Mac برای کارهای داخلی خود به 5 تا 10 گیگابایت فضا نیاز دارد. بنابراین اگر سعی کنید بیش از حد از فضا استفاده کنید و حافظه خود را ببندید ، عملکرد سیستماتیک آن را مختل می کنید.

اولین کاری که باید برای بهبود عملکرد Mac انجام دهید این است که با خیال راحت 10 گیگابایت فضای سیستم خود را بگذارید.

روی نماد Apple در گوشه سمت راست بالای صفحه کلیک کنید ، سپس About About Mac را کلیک کنید. در زیر زبانه "Storage" ، باید میزان مصرف فعلی هارد دیسک خود را همراه با فضای خالی موجود مشاهده کنید. اگر درایو اصلی شما پر است ، باید در اسرع وقت فضای خالی بیشتری در Mac خود ایجاد کنید.

شاید ندانید Mac از این فضا برای چه استفاده می کند. مک هنگام کار با پرونده های بزرگ ، روشن و خاموش کردن سیستم و غیره به این فضا نیاز دارد. اگر فضای خالی نداشته باشد ، ممکن است عملیات را کامل نکند و به پرونده های شما و خود سیستم آسیب برساند.

تنظیمات انیمیشن را دستکاری کنید

وقتی با Mac کار می کنید همه چیز واضح و روان است. این عملکرد روان به موارد خاصی بستگی دارد که در صورت کم و زیاد شدن ، می تواند این بهبود عملکرد را کاهش دهد.

به خصوص اگر سیستم عامل Mac شما قدیمی باشد ، گاهی اوقات برای این حرکات و عملکردهای نرم ممکن است دشوار و کند باشد. در چنین مواردی ، می توانید سعی کنید با خاموش کردن تصاویر فانتزی ، این احساس را به حداقل برسانید ، خصوصاً اگر Mac شما قدیمی تر است یا فاقد GPU گسسته است.

برای پیکربندی این بخش ، به System Preferences> Dock بروید.

در این بخش ، دو گزینه وجود دارد: "تحریک برنامه های باز کردن" و "پنهان کردن و نمایش خودکار اسکله". غیرفعال کردن

همچنین تنظیمات بعدی که در این زمینه به شما کمک می کنند در بخش Minimize windows using هستند. در این قسمت گزینه Genie Effect را به جلوه Scale تبدیل کنید.

علاوه بر موارد بالا ، به System Preferences> Accessibility بروید. در این بخش ، در تب Display گزینه Reduce Motion را فعال کنید. انجام این کار تأثیر بهتری در عملکرد Mac خواهد داشت.

میز کار خود را تمیز کنید

آیا می دانید هر برنامه ای که روی دسک تاپ خود قرار می دهید به عنوان یک پنجره جداگانه برای Mac ارائه می شود؟ بنابراین برای کاهش اضافه بار سیستم ، مرتب سازی دسک تاپ را انجام دهید.

این برای محافظت از داده هایی که دارید نیز مفید است ، زیرا وقتی داده ها و پرونده های خود را به درایوهای داخلی منتقل می کنید و آنها را از روی دسک تاپ پاک می کنید ، به امنیت بیشتر آنها کمک کرده و به طور ناگهانی از دست می دهید. آنها را نخواهید دید.

برنامه های Mac را به روز کنید

یکی از ساده ترین و کارآمدترین روش ها برای افزایش عملکرد Mac ، به روزرسانی برنامه های اصلی Mac یا شخص ثالث است.

روش به روزرسانی برنامه ها برای هر نوع متفاوت است. به عنوان مثال ، می توانید برنامه هایی را که از طریق App Mac Store نصب کرده اید در همان صفحه بارگیری و نصب به روز کنید.

همچنین می توانید با به روزرسانی در آخرین نسخه macOS ، عملکرد بیشتری از Mac خود دریافت کنید. این کار را می توانید با باز کردن App Store و جستجوی "macOS" برای مشاهده و نصب آخرین نسخه انجام دهید.

اگر قبلاً Mac خود را به روز می کنید اما متوجه می شوید که سیستم های قدیمی تر در حال کند شدن هستند و بنابراین از به روزرسانی Mac خودداری می کنید ، می دانیم خبر خوب این است که اپل به تازگی خط مشی خود را به روز کرده است. تغییر کرده و باعث شده است که بروزرسانی ها بر سیستم های قدیمی تأثیر منفی نگذارند. همچنین به روزرسانی ها باعث کارآیی بیشتر Mac های قدیمی می شوند.

البته ، به روزرسانی ها نیز محدودیت هایی ایجاد می کنند. به عنوان مثال ، اگر Mac خود را به macOS Catalina ارتقا دهید ، دیگر نمی توانید از نرم افزار 32 بیتی استفاده کنید.

منبع

پیشنهاد ویژه

خرید sabzafrooz.ir

یک نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

20 − 13 =

Powered by mihanseo