رمزگذاری جهانی چیست و چرا از اهمیت بالایی برخوردار است؟

سعید ناصریمارس 6, 20211min0

رمزگذاری پایان به پایان به راحتی اطمینان می یابد که داده های شما رمزگذاری می شوند تا زمانی که به گیرنده برسند. در مناطق مختلف مانند برنامه های پیام رسان ، سرویس های ایمیل ، ذخیره سازی پرونده یا کارهای دیگر ، به لطف این ویژگی ، هیچ کس نمی تواند اطلاعات خصوصی شما را ببیند.

به عبارت دیگر ، اگر یک برنامه پیام رسان رمزگذاری کامل را ارائه دهد ، فقط شما و گیرنده می توانید این پیام ها را مشاهده کنید ، و حتی توسعه دهنده برنامه به این پیام ها دسترسی ندارد.

مبانی رمزگذاری

ابتدا بهتر است با اصول رمزگذاری برخورد کنید. در این فرآیند ، تعاملات صورت می گیرد تا همه نتوانند به داده ها دسترسی پیدا کنند و فقط افرادی که اطلاعات رمزگشایی دارند می توانند این کار را انجام دهند. اگر شخصی کلید رمزگشایی نداشته باشد ، نمی تواند داده ها را باز کند و اطلاعات را مشاهده کند. البته این به صورت ایده آل اتفاق می افتد و برخی از سیستم های رمزگذاری دارای نقص امنیتی هستند.

ابزارهای شما از اشکال مختلف رمزگذاری استفاده می کنند. به عنوان مثال ، بیشتر سایتها امروز براساس پروتکل HTTPS ساخته شده اند. این بدان معنی است که ارتباطات بین شما و آن سایت رمزگذاری شده است تا اپراتور اینترنت و هرکسی که به ترافیک شبکه شما نفوذ کرده باشد نتواند اطلاعاتی مانند رمز ورود حساب در آن سایت را مشاهده کند.

شبکه های Wi-Fi از رمزگذاری نیز استفاده می کنند. با فرض اینکه شبکه Wi-Fi شما از امنیت بالایی برخوردار است و هنوز به خطر نیفتاده است ، همسایگان شما نمی توانند فعالیت شما را در شبکه ببینند. همچنین در تلفن ها ، تبلت ها و بسیاری از لپ تاپ ها و رایانه ها ، اطلاعات آنها به صورت رمزگذاری شده در حافظه داخلی ذخیره می شود و پس از وارد کردن رمز عبور ، این اطلاعات رمزگشایی می شوند.

دارندگان کلید

اما چه کسی در هنگام برقراری ارتباط امن یا ذخیره سازی به کلیدها دسترسی دارد؟ به عنوان مثال ، بگذارید بگوییم شما از انواع خدمات Google استفاده می کنید. آیا این اطلاعات رمزگذاری شده است؟ به طور خلاصه ، بله ، اما بهتر است جزئیات بیشتری را بیان کنیم.

Google از رمزگذاری برای انتقال داده استفاده می کند. این بدان معنی است که برای دسترسی به Gmail شما ، Google این کار را با پروتکل HTTPS انجام می دهد. با این کار هرکسی از ارتباط شما با سرورهای Google جلوگیری می کند. گوگل همچنین داده ها را قبل از ذخیره در سرورهای خود رمزگذاری می کند. بنابراین ، اگر کسی وارد مراکز داده Google شود و چندین هارد دیسک را بدزدد ، دیگر نمی تواند اطلاعات کاربر را بخواند.

هم رمزگذاری برای انتقال داده ها و هم داده های ثابت مهم هستند ، اما سوال اصلی ما این است که چه کسانی کلید رمزگشایی این اطلاعات را دارند؟ برای پاسخ دادن ، باید بگوییم که Google این کلیدها را دارد.

چرا مالکیت کلیدی اینقدر مهم است؟

با توجه به اینکه Google از این کلیدها برخوردار است ، به این معنی است که می تواند انواع داده های کاربر مانند ایمیل ، اسناد و موارد دیگر را مشاهده کند. به عنوان مثال ، سابقه جاسوسی بر روی کاربران وجود دارد & # 39؛ اطلاعات برخی از کارمندان Google اگر هکرها به طریقی بتوانند سیستم ها و کلیدهای خصوصی Google را به خطر بیندازند (که البته تقریباً غیرممکن است) ، آنها قادر به خواندن اطلاعات همه کاربران خواهند بود.

اگر دادگاهی دستور تحویل داده های خاص به Google را صادر کند ، Google می تواند به کاربران دسترسی پیدا کند & # 39؛ داده ها را تحویل دادگاه دهد. گوگل می گوید سیستم هایی را توسعه داده است تا مهندسان نتوانند به کاربران دسترسی پیدا کنند & # 39؛ اطلاعات شخصی. همچنین می توان به رد درخواست دولت هنگ کنگ برای دسترسی به کاربران اشاره کرد & # 39؛ داده ها.

اگرچه این سیستم ها ممکن است از اطلاعات شما محافظت کنند ، اما این محافظت ارتباط مستقیمی با رمزگذاری ندارد ، اما Google تنها قوانینی را برای محافظت از داده های شما وضع کرده است. البته ، در این بین ، گوگل فقط یک نمونه است. حتی اپل که ادعا می کند متعلق به آن شخصی است ، اطلاعات مربوط به نسخه پشتیبان تهیه iCloud را به طور کامل رمزگذاری نمی کند. به عبارت دیگر ، اپل کلید رمزگشایی انواع اطلاعات در iCloud را دارد.

رمزگذاری جهانی چگونه کار می کند؟

اکنون بهتر است درباره برنامه های پیام رسان صحبت کنیم و از مسنجر فیس بوک مثال بزنیم. هنگامی که پیام خود را به شخصی در Facebook Messenger ارسال می کنید ، پیام ها رمزگذاری می شوند ، اما Facebook کلید رمزگشایی آنها را دارد و بنابراین می تواند محتوای آنها را مشاهده کند.

راه حل این مشکل رمزگذاری کامل است. به این ترتیب ، هر شرکتی که سرویس را توسعه دهد ، قادر به دیدن محتوای این پیام ها نخواهد بود. به عنوان مثال ، Facebook Messenger از رمزگذاری جهانی پشتیبانی می کند ، اما شما باید این ویژگی را به صورت دستی فعال کنید و به طور پیش فرض فعال نیست.

چرا این ویژگی اینقدر مهم است؟

رمزگذاری به طور کامل از کاربران محافظت می کند & # 39؛ حریم خصوصی کامل بنابراین ، وقتی از سرویس های مبتنی بر این ویژگی استفاده می کنید ، مطمئن باشید که فقط شما و گیرنده پیام می توانید به محتوای این پیام ها دسترسی پیدا کنید.

همانطور که گفتیم ، این ویژگی فقط برای برنامه های پیام رسانی نیست. به عنوان مثال ، ایمیل می تواند به دو روش رمزگذاری شود ، اما به طور کلی این ویژگی در میان سرویس های پست الکترونیکی زیاد استفاده نمی شود. این ویژگی به کاربران امکان می دهد بدون نگرانی از دسترسی افراد مختلف ، اطلاعات حساس را با طرف مورد نظر به اشتراک بگذارند.

رمزگذاری جهانی فقط برای برقراری ارتباط نیست

این نوع رمزگذاری بیشتر به عنوان ابزاری برای برقراری ارتباط امن استفاده می شود. با این حال ، جدا از ارتباطات ، کاربردهای مختلفی برای آن وجود دارد. به عنوان مثال ، ابزارهای مدیریت رمز عبور اطلاعات آنها را در سراسر مکان رمزگذاری می کنند. این بدان معناست که شرکت نمی تواند به این گذرواژه ها دسترسی پیدا کند و فقط شما به این رمزهای عبور دسترسی دارید.

این روش از رمزگذاری عمومی استفاده می کند ، اما فقط یک نفر به معنای مشاهده این داده ها است. همچنین ، اگر سرویس ذخیره سازی پرونده از این نوع رمزگذاری استفاده می کند ، به این معنی است که ارائه دهنده سرویس نمی تواند محتویات پرونده های شما را مشاهده کند.

فراموش کردن رمز عبور بسیار مهم است

در این نوع رمزگذاری ، اگر کلید رمزگشایی را گم کنید ، دیگر نمی توانید به داده های خود دسترسی پیدا کنید. برخی از سرویس ها ممکن است کلیدهای بازیابی را ارائه دهند تا مجبور نشوید آنها را برای روز ذخیره کنید ، اما اگر رمز ورود خود را فراموش کرده و کلیدهای بازیابی خود را گم کنید ، دیگر نمی توانید داده های خود را رمزگشایی کنید.

شرکت های بزرگی مانند اپل این را به عنوان یکی از دلایل عدم ارائه این ویژگی در سرویس هایی مانند iCloud ذکر می کنند. از آنجا که اپل کلیدهای رمزگشایی را در اختیار دارد ، به کاربران این امکان را می دهد که در صورت فراموش کردن رمز ورود خود ، آن را دوباره تنظیم کنند.

تصور کنید که هر بار کسی رمز ورود یکی از حساب های خود را فراموش می کند ، محتوای حساب از بین می رود. این بدان معنی است که اگر رمز ورود حساب Gmail خود را فراموش کنید ، Google مجبور است محتویات حساب را به طور کامل حذف کند تا آن را بازگرداند. اگر رمزگذاری در همه جا استفاده شود ، این اتفاق می افتد.

منبع: How To Geek

پیشنهاد ویژه

خرید sabzafrooz.ir

یک نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

2 × چهار =

Powered by mihanseo