فیلتر سایه سنگین چه چیزی در انتظار اینستاگرام است؟

سعید ناصریفوریه 5, 20211min0

از اردیبهشت 1397 که فیلتر تلگرام فیلتر شد تا امروز سایه فیلتر شدن در اینستاگرام افتاده است و هر بار شایعاتی مبنی بر مسدود شدن آن به گوش می رسد ، بدنه بسیاری از شرکت ها و صاحبان مشاغل کوچک و بزرگ فعال در این شبکه اجتماعی جهانی همچنان فیلتر می شوند در ایران. ایجادلرزاند. اگرچه آمارها نشان می دهد که فیلتر کردن تلگرام تنها تا حدی به مشاغل فعال در این پیام رسان ضربه زده است ، اما واقعیت این است که اینستاگرام از نظر بازاریابی و درآمد برای ایرانیان و شرکت ها به یک بستر بسیار بزرگتر تبدیل شده است و این ضرر مقطعی برای جبران ناپذیر است مقداری.

سایه فیلتر اینستاگرام اما در ماه های اخیر برجسته تر شده است. این موضوع در اوایل سال جاری با روی کار آمدن پارلمان جدید جدی شد و اظهارات بسیاری از نمایندگان مجلس نشان داد که آنها با باز ماندن شبکه اجتماعی موافق نیستند. حوادثی مانند سانسور کاربران & # 39؛ عکس ها و حذف آنها یا حتی مسدود کردن صفحات برخی از سیاستمداران ایرانی در این شبکه اجتماعی ، تنش ها را افزایش داده و البته میل به انسداد اینستاگرام را در بدنه حاکمیت بیشتر کرده است.

دولت و اینستاگرام

اخیراً روحانی در کنفرانس حقوق اساسی و تابعیت اظهار داشت که بدون این دولت فضای مجازی در دسترس مردم نخواهد بود. ادعایی که مورد بحث بسیاری از صاحب نظران قرار گرفته است ، اما آیا واقعاً می توان این ادعا را به طور اساسی زیر سوال برد؟ شاید دولت با فیلتر تلگرام موافقت نکرده باشد ، اما به طور کلی سعی کرده است از بسته شدن بیشتر سیستم عامل ها جلوگیری کند. حتی می توان گفت پروژه هایی مانند "فیلتر هوشمند" که البته ناموفق هم بودند ، توسط دولت پیشنهاد شده اند تا از فیلتر شدن عمومی سیستم عامل جلوگیری کنند.

روحانی در اینستاگرام خود تأکید کرد که دولت وی به دنبال فیلتر کردن تلگرام نیز نیست: "اگر در بالاترین سطح سیستم ، تصمیم به محدود کردن یا مسدود کردن ارتباطات مردم گرفته شود ، مردم باید به طور شفاف از چنین مواردی مطلع شوند. یک تصمیم."

لازم به ذکر است که اینستاگرام یکبار در ژانویه 2013 رنگ فیلتر را مشاهده کرد و سرانجام این فیلتر یک روزه به فیلتر هوشمند رسید. پروژه ای که با سرمایه 200 میلیارد تومانی آغاز شد و مدتی توانست به بهره برداری برسد اما سرانجام با تغییراتی در رمزنگاری ارتباط بین دستگاه های ارتباطی و سرورهای اینستاگرام و معرفی پلت فرم HTTPS و چند مورد دیگر ، پروژه فیلتر هوشمند پیشنهاد شده توسط دولت یازدهم انجام نشد.

با این حال ، باید گفت که این طرح اولین تلاش دولت برای جلوگیری از فیلتر کردن کامل یک سیستم عامل و یافتن راه حل به جای بستن کل سیستم عامل بود. به عنوان مثال دیگر ، لازم به ذکر است که دستور فیلتر پیام رسان ها یا سایر شبکه های اجتماعی مانند Line ، WhatsApp و Tango در سال 1993 اعلام شد ، اما دولت از اجرای آن جلوگیری کرد.

دادگستری و اینستاگرام

در همان زمان ، عبدالصمد خرم آبادی ، معاون دادستان در فضای مجازی ، از بازگشایی اینستاگرام به شدت انتقاد کرد. وی اعلام کرد که دستور فیلتر اینستاگرام قبل از آبان ماه سال 96 صادر شده است اما عملی نشده و همچنین حذف فیلتر اینستاگرام در ژانویه سال 1996 را اقدام وزارت ارتباطات دانست و حتی این اقدام را غیرقانونی دانست.

شاخه های مختلف دولت و دولت بارها مخالفت صریح یا ضمنی خود را با بقای اینستاگرام اعلام کرده اند. از زمان خرم آبادی تا آن زمان "جواد جاویدنیا" تا "جواد بابایی" معاون فعلی دادستان در امور فضای مجازی ، این نهاد با حفظ دائمی اینستاگرام مخالفت کرده است. جاویدنیا در نامه استعفا خود این شبکه اجتماعی را شبکه ای متعفن خواند و بابایی گرچه در مورد این شبکه اظهار نظری نکرد اما یکی از مهمترین اقدامات دوران حرفه ای وی را هدایت پروژه عنکبوت دانست که هدف اصلی آن نابودی صفحات مدل سازی اینستاگرام. او از اینستاگرام راضی نیست.

همچنین لازم به ذکر است که دادستان کل کشور همچنین تأکید کرد که اینستاگرام "صهیونیستی" است. وی همچنین تأکید کرد که "تلگرام و اینستاگرام فاجعه ای در کشور ایجاد کرده است."

فضای مجازی و مرکز ملی اینستاگرام

بسیاری از اعضای مرکز ملی فضای مجازی نیز منتقد اینستاگرام هستند. همانطور که رسول جلیلی ، عضو مرکز ملی فضای مجازی ، گفت: بیشتر اعضای مرکز ملی فضای مجازی معتقدند که اینستاگرام باید مجوز ادامه فعالیت در ایران را داشته باشد. "او ایران را ترک نمی کند ، او امن است."

در سال های اخیر ، ابوالحسن فیروزآبادی ، رئیس مرکز ملی فضای مجازی نیز درباره احتمال فیلتر شدن اینستاگرام در صورت عدم همکاری با ایران هشدار داده و گفته است که ادامه پیام رسان های خارجی در کشور منوط به داشتن نماینده رسمی برای شناسایی کاربران است. در صورت لزوم و نه گرفتن اطلاعات شهروندان ایرانی از خاک ایران.

وی در آن زمان اعلام کرد که مذاکراتی با اینستاگرام انجام شده است اما هیچ همکاری صورت نگرفته است. او همچنین چندین بار در مورد گزینه های اینستاگرام صحبت کرده است ، یک بار در ژانویه 1997 گفت که مدل های بومی اینستاگرام باید رشد کنند ، در همان زمان که تمام مدیران عامل مدل های بومی اعلام کردند که قصد ندارند اینستاگرام ایرانی باشند. در چند روز گذشته ، فیروزآبادی بار دیگر تکرار کرد که "تا زمانی که گزینه مناسب وجود نداشته باشد ، اینستاگرام قابل فیلتر نیست."

پارلمان و اینستاگرام

همانطور که در ابتدا ذکر شد ، نمایندگان مجلس از اینستاگرام راضی نیستند. پارلمان جدید در همان روزهای اول جلسه ای با جهرمی داشت و وی در پاسخ به س theال نمایندگان خانه ملت گفت که چرا باید بیش از نیمی از ترافیک اینترنتی کشور در اینستاگرام مصرف شود: " اینستاگرام به دلیل سیاست های ما امروز به یک قطب تبدیل شده است. "زیرا همه سیستم عامل های دیگر از دسترس خارج شده اند."

وزیر ارتباطات همچنین در پاسخ به انتقاد از سیاست های اینستاگرام در بستن صفحه سردار سلیمانی گفت: "اگر اینستاگرام صفحه سردار سلیمانی را ببندد ، آنها دولت های تروریستی به شکل کت و شلوار هستند ، اگر سردار ما در بغداد آنها شهادت دادند ، آیا ما تعامل و ارتباط با بغداد را خالی می کنیم؟ این دیدگاه دیگری است ، آیا نباید شاهد صحنه رسانه های بین المللی و حضور تأثیرگذار و جریان سازنده مورد تأکید رهبر معظم انقلاب باشیم؟ "هیچ کس موافق نیست با الحاد "

از سوی دیگر ، رئیس مجلس ، "محمد باقر قالیباف" در سخنان خود مستقیماً به اینستاگرام اشاره نکرد ، اما از ماهیت لجام گسیخته شده فضای مجازی انتقاد کرد و از دولت خواست مدیریت افراد به شبکه ها را مدیریت کند. همچنین حسن نوروزی ، نماینده رباط کریم در مجلس یازدهم ، اخیراً ابراز امیدواری کرد که اینستاگرام فیلتر شود و گفت که این موضوع با جدیت در مجلس یازدهم پیگیری می شود.

"موسی غضنفرآبادی" نماینده مردم بم در مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد که اینستاگرام به یک کشتارگاه اعتقادات بسیاری از جوانان تبدیل شده است. "اگر فرزند شما به سن جوانی برسد ، آیا به او اجازه می دهید از اینستاگرام استفاده کند؟" محمد حسن آصفاری ، نماینده مردم اراک در مجلس به جهرمی گفت.

در لایحه ای تحت عنوان ساماندهی رسانه های اجتماعی ، نمایندگان مجلس فعالیت شبکه های اجتماعی را منوط به تصویب هیئت سازماندهی و نظارت کرده و خواستار احراز هویت کاربران اینترنت شده اند. طرحی که می تواند منجر به فیلتر شدن اینستاگرام شود زیرا شبکه بعید است روی میز مذاکره حاضر شود.

در آخر چه اتفاقی می افتد؟

بسیاری از کارشناسان معتقدند که فعالیت شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام با چنین ابعادی از یک سو باعث مصرف پهنای باند بالا و از طرف دیگر باعث می شود تا اطلاعات کاربران ایرانی توسط سیستم عامل های خارجی به دست آید. جاویدنیا در سال 1997 گفت: "طبق تصمیمات شورای عالی ، میزان ترافیک فضای مجازی اینستاگرام نباید بالاتر از سطحی باشد که متأسفانه از آن فراتر رفته باشد." و با توجه به رشد این شبکه در سال های اخیر ، احتمالاً می توان در نظر گرفت که میزان ترافیک اینستاگرام از سال 1997 تاکنون بسیار بالاتر از آن سطح بوده است.

اما واقعیت رنگارنگ و با تجربه تر این است که تاریخچه فیلتر تلگرام تعداد فیلترشکن ها و استفاده آنها توسط بسیاری از کاربران در هر سنی را افزایش داده است و فیلتر اینستاگرام احتمالاً تعداد این فیلترشکن ها را افزایش می دهد. قبل از فیلتر کردن اینستاگرام ، ممکن است لازم باشد این سوال قدیمی از وزیر ارتباطات و البته پاسخ به آن بپرسید "روز بعد از فیلتر اینستاگرام چه اتفاقی می افتد؟"

پیشنهاد ویژه

خرید sabzafrooz.ir

یک نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

12 − دو =