رویای بیت کوین در حال مرگ است زیرا ما از این رمزهای عبور به درستی استفاده نمی کنیم

سعید ناصریژانویه 26, 20213min0

در 22 مه 2010 ، توسعه دهنده ای به نام Laszlo Hanish ، غذایی را خریداری كرد كه به نظر می رسید گران ترین غذا در تاریخ بشر است. او به کسی 10 هزار بیت کوین داد تا دو پیتزا به او تحویل دهد. با توجه به اینکه بیت کوین امروز بیش از 30000 دلار ارزش دارد ، هزینه آن پیتزا ها معادل 300 میلیون دلار بود.

مطمئناً این روزها هیچ کس فکر نمی کند که بیت کوین را برای چیزی بسیار ارزان مانند پیتزا صرف کند و همه ابتدا به این فکر می کنند که در آینده چه مقدار پول از دست می دهند. طی سالهای پس از ماجرای پیتزا هانیش ، بیت کوین به یکی از با ارزش ترین دارایی های جهان تبدیل شده است ، یک آزمایش جالب در امور مالی غیرمتمرکز ، از سال 2010 رشد 10 میلیون درصدی و از سال گذشته 220 درصد رشد. است.

در تمام وب سایت های مالی دنیا ، بخشی به قیمت بیت کوین اختصاص یافته است. سرمایه گذاران افسانه ای مانند پاول تودور-جونز ، سنتلی دراك نمیلر و بیل میلر در مورد آن صحبت كرده اند و شركت هایی مانند اسكوئر و میكرواستراتژی نیز بخش عمده ای از سرمایه شرکتی خود را صرف سرمایه گذاری در بیت کوین کرده اند. علی رغم نوسانات و خطرات فراوان – همانطور که طی هفته گذشته شاهد کاهش 25 درصدی ارزش بودیم – بیت کوین به عنوان یک ارز پذیرفته شده است و حتی بسیاری آن را رقیب سایر منابع محدود مانند طلا و الماس می دانند. اما در این بین اتفاقی افتاد: بیت کوین به همان دلیلی که بوجود آمد دیگر وجود ندارد.

قرار نبود بیت کوین یک دارایی پرخطر باشد

بیت کوین هرگز به عنوان دارایی پرخطر طراحی نشده است. قرار بود بیت کوین یک ارز باشد ، وسیله جدیدی برای معاملات مالی که مردم روزانه برای مشاغل خود استفاده می کنند. به همین دلیل ما آن را Ramzar می نامیم. هنگامی که بیت کوین در سال 2008 به جهان معرفی شد ، خالق اسرارآمیز آن ، که خود را "ساتوشی ناکاموتو" معرفی کرد ، توضیح داد که بیت کوین "یک نسخه همتا از پول الکترونیکی است که امکان تبادل مستقیم بین دو نفر را فراهم می کند." نیاز به انتقال پول از طریق یک موسسه مالی است. "

بیت کوین قول داد با ارز جدیدی روبرو شود که ارزهای کاغذی مانند دلار را به چالش می کشد

وی گفت بیت کوین یک "سیستم پرداخت الکترونیکی است که به جای اعتماد به اثبات رمزنگاری متکی است و به دو نفر امکان تجارت بدون نیاز به شخص ثالث مورد اعتماد را می دهد" و منظور شخص ثالث بانک است. یا یک ارائه دهنده کارت اعتباری. و این دقیقاً همان کاری است که هاینز در آن روز در سال 2010 انجام داد: پرداخت الکترونیکی از طرف خودش به شخص دیگری ، بدون اینکه شخص ثالثی در کل این روند دخیل باشد. ممکن است او ناخواسته یا ناآگاهانه تصمیم احمقانه ای گرفته باشد ، اما از روشی که ارز رمزنگاری شده برای او طراحی کرده بود از بیت کوین استفاده می کرد.

اکنون فراموش کردن آن آسان است ، اما وعده نهایی بیت کوین در روزهای اول این بود که با ارز جدیدی روبرو خواهیم شد که ارزهای کاغذی مانند دلار (چاپ شده و توزیع شده توسط دولت ها) را به چالش می کشد. بیت کوین یک ارز غیرقابل ردیابی بود که به افراد اجازه می داد امور مالی خود را به صورت ناشناس مدیریت کنند. و از آنجا که بیت کوین برای داشتن مقادیر مشخصی سکه (21 میلیون سکه تا سال 2140 و بیشتر از آن) طراحی شده است ، مردم می توانند بدون نگرانی از کاهش ارزش تورم ، از آن استفاده کنند.

جک دورسی: "در نهایت دنیا فقط یک ارز خواهد داشت." من شخصاً اعتقاد دارم که ارز بیت کوین است. "

ما با نوعی تخیل سایبرپانک روبرو بودیم که بسیاری را مجذوب خود کرد. چندی پیش ، در سال 2018 ، جک دورسی ، مدیر عامل توییتر و بنیانگذار Square گفت: "در نهایت ، جهان فقط یک ارز خواهد داشت." من شخصاً اعتقاد دارم که ارز بیت کوین است. "حتی امروز ، بسیاری از افراد را پیدا می کنید که در حال ضرب و شتم هستند طبل پتانسیل انقلابی بیت کوین ، با بیان اینکه حمایت افرادی مانند مردم از ارزهای دیجیتال نشان می دهد که در آینده ای نه چندان دور ، شاهد تغییرات بنیادی در سیستم های مالی جهان خواهیم بود.

فقط 1.3٪ از مبادلات بیت کوین برای خرید کالا بود

اما حقیقت این است که بیت کوین هرگز به عنوان یک ارز مشترک عمل نکرده است. تقریباً از همان آغاز ، درصد بسیار کمی از معاملات بیت کوین با هدف پرداخت هزینه محصولات و خدمات مختلف انجام شده است – و البته بسیاری از مبادلات مشابه متعلق به محصولات و خدمات غیرقانونی مانند داروها و قمارهای آنلاین بود. بیشتر مبادلات با بیت کوین اساساً صرافی است: مردم فقط بیت کوین می خرند یا می فروشند. به عنوان مثال ، شرکت تحلیلی Chainalysis دریافت که در چهار ماه اول سال 2019 ، فقط 1.3٪ از مبادلات بیت کوین در ازای خرید کالا انجام شده است.

و با رشد ارزش بیت کوین ، روند نیز رو به رشد است. با وجود تمام حدس و گمان های مثبت پیرامون بیت کوین ، کل مبادلات در طی دو سال اخیر بسیار کم رشد کرده است. و رقم نهایی در مقایسه با صرافی های الکترونیکی بانک و مبادلات کوچک کارت اعتباری آنقدر زیاد است که اصلاً قابل ذکر نیست. اکنون به طور متوسط ​​روزانه حدود 325000 بیت کوین داریم – از جمله مبادلات. همین مقدار برای معاملات روزانه با کارت های اعتباری به میلیاردها می رسد.

برخی از دلایلی که Bitcoin به قول خود مبنی بر تبدیل شدن به ارز نرسید ، مربوط به مشکلات عملی عملکرد آن است و یکی از بارزترین دلایل این واقعیت است که طراحی بیت کوین روند پردازش معاملات مالی را بسیار کند می کند. به عنوان مثال ویزا در هر ثانیه حدود 6000 تراکنش مالی را پردازش می کند و توانایی تکثیر بیشتر را دارد. بیت کوین قادر است 7 تراکنش در ثانیه را پردازش کند. بنابراین انجام معاملات بیت کوین مدت زیادی طول می کشد ، این بدان معناست که اگر در فروشگاه های معمولی یا هنگام خرید آنلاین از بیت کوین استفاده کنید ، با مشکل روبرو خواهید شد.

اگر فکر می کنید که بیت کوین یک حساب محبوب خواهد بود ، چرا با آن خرید کنید؟

کارمزد معاملات بیت کوین گاهی به طرز شگفت انگیزی بالا بوده است. در آخرین رشد انفجاری بیت کوین در سال 2017 ، کمیسیون ها به ازای هر معامله به رقم سرسام آور 55 دلار رسیدند و اگرچه پس از آن شاهد کاهش این رقم بودیم ، اما خرید هرچیزی با بیت کوین برای شما 6 دلار اضافی هزینه دارد. اگر سرمایه گذاری می کنید ، این مشکل بزرگی نیست ، اما می تواند مانع بزرگی برای خرید پیتزا با بیت کوین باشد.

مشکل اساسی و اساسی بیت کوین به عنوان یک ارز نیز مربوط به چیزی است که مردم بیشتر علاقه دارند در مورد آن صحبت کنند – اینکه منابع بیت کوین کنترل و محدود می شوند. به دلیل محدودیت منابع ، ارزش آن با افزایش تقاضا برای بیت کوین افزایش می یابد (به عنوان مثال وقتی مردم اطمینان پیدا کنند که با خرید بیت کوین می توانند خیلی سریع پول بدست آورند). بنابراین اگر فکر می کنید که بیت کوین شما یک حساب محبوب است ، استفاده از آن برای خرید پیتزا احمقانه است.

منطقی است که سکه های خود را نگه دارید و با افزایش قیمت آنها را بفروشید. و از آنجا که زندگی بدون صرف بیت کوین غیرممکن نیست ، هیچ چیز نمی تواند شما را مجبور به کنار گذاشتن بیت کوین کند. هرچه افراد بیت کوین بیشتری برای خود نگه دارند و آن را به عنوان یک دارایی خطرناک بدانند ، کمتر قادر به استفاده از بیت کوین به عنوان ارز هستیم.

هرچه افراد بیشتر به بیت کوین به عنوان یک دارایی پر خطر نگاه کنند ، توانایی استفاده از آن به عنوان ارز کمتر خواهیم بود.

علاوه بر این ، نوسانات حیرت انگیز قیمت بیت کوین – که همانطور که در هفته گذشته مشاهده کردیم ، می تواند یک شبه 10 تا 20 درصد کاهش یابد – باعث می شود مشاغل و افراد تمایلی به پذیرش بیت کوین در ازای محصولات و کالاهای واقعی نداشته باشند. هیچ کس نمی خواهد تا فردا پولی دریافت کند که 10٪ ارزش خود را از دست داده باشد. البته می تواند 10٪ ارزشمندتر باشد اما بیشتر مشاغل حاضر نیستند در چنین چیزی قمار کنند.

به عبارت دیگر ، تغییر در ماهیت بیت کوین از ارز عمومی به دارایی با ریسک بالا از ابتدا در سیستم قابل مشاهده است. این مسیری است که بیت کوین همیشه طی کرده است. البته اکنون ارزهای رمزنگاری دیگری غیر از بیت کوین داریم که با طراحی بهتر عملکرد مشابه تری با ارزهای معمولی دارند اما پارادوکس این است که محبوبیت کمتری نسبت به بیت کوین دارند.

اگرچه بیت کوین به عنوان یک سیستم پرداخت و واسطه ای برای معاملات مالی طراحی شده بود ، اما جذابیت اصلی آن اجتناب ناپذیر چیزی بود که اقتصاددانان آن را "ذخیره ارزش" می نامند. یک جایگزین دیجیتالی برای طلای آنالوگ. درست مانند طلا ، بیت کوین نیز به همان اندازه که مردم فکر می کنند ارزش دارد. شما آن را خریداری می کنید زیرا فکر می کنید شخصی در آینده هزینه بیشتری برای آن پرداخت خواهد کرد. و درست مانند طلا ، ارزش آن توسط بانک مرکزی متورم نمی شود.

این واقعیت که بیت کوین ، برخلاف سهام یا اوراق بهادار ، ارزش ذاتی ندارد ، به معنای کاهش ارزش کامل آن نیست. نکته به سادگی این است که بیت کوین با هدف و ماهیت اصلی خود فاصله زیادی دارد. آنچه قرار بود زندگی مالی و روزمره مردم را تغییر دهد اکنون به راهی سریع برای ثروتمند شدن یا فقیر شدن تبدیل شده است. یا در سناریوهای ایده آل ، مردم از بیت کوین برای محافظت از ثروت خود در برابر تورم استفاده می کنند.

بیت کوین کار خود را با عنوان "ارز رمزپایه" آغاز کرد و به عنوان "ارز رمزپایه" پایان داد.

پیشنهاد ویژه

خرید sabzafrooz.ir

یک نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

2 × پنج =