چرا دیگر چیپست های موبایل پرچمدار گزینه اصلی برای کاربران نیستند؟

سعید ناصریژانویه 1, 20211min0

تمایل به افزایش مداوم سرعت ، فلسفه اصلی پیشرفت در پردازش سخت افزار بوده است. پردازنده های سریعتر نه تنها کارها را تسریع می کنند ، بلکه ویژگی های جدیدی را که قبلاً در دسترس نبودند نیز فعال می کنند. این قابلیت های جدید فرصت های جدیدی را ایجاد می کند و به سخت افزار اجازه می دهد فراتر از آنچه در ابتدا برای انجام آن طراحی شده بود ، برود.

سخت افزار سریع اجازه داد تلفن همراه شما از یک بستر ساده برای ارسال پیام کوتاه و برقراری تماس تلفنی به یک کامپیوتر کوچک تبدیل شود و ساعت هوشمند شما از چیزی برای نمایش زمان به یک گوشی هوشمند کوچک تبدیل شود. رایانه ای که چندی پیش کل یک اتاق را اشغال می کرد اکنون در هدفون های توگوشی جای می گیرد.

با این حال ، وقتی به محدودیت های قانون مور نزدیک می شدیم ، مشخص شد که پیشرفت های بیشتر با قیمت تمام می شود. این قیمت می تواند مصرف انرژی ، تولید گرما یا قیمتی باشد که با پول واقعی پرداخت می شود. در گذشته این قیمت ها اجتناب ناپذیر بود.

در گذشته ، اگر می خواستید یک تجربه روان کامپیوتر داشته باشید ، باید هزینه آن را می پرداختید. اما با پیشرفت بیشتر فرآیندهای تولید ، شما می توانید کامپیوتری تهیه کنید که نیاز شما را برآورده کند و تجربه ای پاداش آور را بدون نیاز به پرداخت بهترین و گرانترین سخت افزار موجود در بازار فراهم کند. در واقع ، ما اکنون آنقدر پیشرفت کرده ایم که دیگر فکر نمی کنیم تلفن های هوشمند به سریعترین و قدرتمندترین چیپ ست های موجود نیاز داشته باشند و این چیپ ست ها بیشتر از این که به ضرر آنها باشد ضرر می رسانند.

بگذارید قیمت برق را در نظر بگیریم. بدیهی است که هرچه پردازنده قدرتمندتر باشد ، به برق بیشتری نیز نیاز دارد. با کوچکتر شدن و کارآیی فرایندهای تولید ، برق کمتری برای همان تعداد ترانزیستور مورد نیاز بود. در حالی که این مزیت برای ساخت چیپست های اقتصادی بهتر و میان رده با مصرف انرژی کمتر مورد استفاده قرار گرفت ، سازندگان پرچمدار چیپست با استفاده از این بازده انرژی ترانزیستورهای بیشتری را روی چیپ ست جاسازی کردند. این بدان معناست که اگرچه هر ساله شاهد کاهش مصرف انرژی نسبت به سال قبل هستیم ، اما چیپست های پرچم دار همچنان بیشترین انرژی را در تلفن های هوشمند مصرف می کنند.

در گذشته ، این چیپست های پرچمدار تجربه ای را به دست آوردند که در مدل های ضعیف تر یافت نمی شد. در حقیقت ، ارزش آن است که تمام برق مورد نیاز تراشه ها را تأمین کنیم تا سرعت و توانایی های مورد نیاز را بدست آوریم. اما این روزها ، اکثر چیپ ست های میان رده موبایل می توانند عملکرد کاملاً قابل قبولی ارائه دهند و مجموعه ای از قابلیت های مختلف – از دوربین های با وضوح بالا گرفته تا بازی و واقعیت افزوده – را ارائه می دهند.

نمونه بارز آن چیپست اسنپدراگون 765 کوالکام است که در گوشی هایی مانند OnePlus Rolling ، LG Wing ، Pixel 5 و Vivo X50 Pro استفاده می شود. عملکرد همه این تلفن های همراه واقعاً بی عیب و نقص است و هیچ کس فکر نمی کند با خرید این دستگاه ها به جای دستگاه های مجهز به چیپست های پرچمدار ، ویژگی خاصی را از دست بدهند.

نیازهای تراشه تأثیر مستقیمی در طراحی سایر اجزای تلفن های هوشمند دارد. گوشی های هوشمند اندرویدی بزرگتر نمی شوند فقط به این دلیل که مردم موبایل های بزرگتری می خواهند یا گزینه دیگری در بازار وجود ندارد. هرچه تراشه های قدرتمندتری که در تلفن همراه خود قرار می دهید ، به باتری بیشتری نیز احتیاج دارید ، بنابراین اندازه کلی دستگاه به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

به همین دلیل است که در دنیای اندروید به ندرت شاهد گوشی های هوشمند پرچمدار عظیم بوده ایم. ماهیت پردازنده ها این است که آنها همیشه گرسنه انرژی بیشتری هستند ، بنابراین شما برای حفظ دوام باتری باید به سراغ یک باتری بزرگتر بروید که در یک تلفن همراه کوچک جای ندارد.

اپل معمولاً با طراحی کل سخت افزار و نرم افزار خود از این مشکل جلوگیری می کند. کنترل کامل اکوسیستم به اپل این امکان را داده تا از رقبا فراتر رفته و به ساخت دستگاه های کوچک و در عین حال قدرتمند ادامه دهد. با این حال ، اپل در اینجا یک استثنا است و تعداد کمی از شرکت ها قادر به انجام چنین کاری هستند.

قیمت دیگر برای سرعت گرما است. اگر برق زیادی به یک تراشه سیلیکون ارسال کنید که کار فیزیکی زیادی انجام نمی دهد ، این انرژی فقط به یک چیز تبدیل می شود: گرما.

سیستم خنک کننده داخل کامپیوتر به همان اندازه عملکرد کلی مهم است. اگر قطعات را به خوبی خنک نکنید ، گرما به طور غیر طبیعی بالا می رود و در نتیجه ، عملکرد کاهش می یابد. وقتی قطعات را به خوبی خنک نکنید ، به معنای واقعی کلمه خروجی کمتری از هزینه ای که دریافت کرده اید خواهید داشت. بنابراین هرچه رایانه شما بزرگتر و قدرتمندتر می شود ، به یک سیستم خنک کننده بزرگتر و کارآمدتر نیاز دارد. به همین دلیل است که دسکتاپ ها بسیار بهتر از لپ تاپ ها به نظر می رسند: زیرا آنها می توانند گرما را بهتر توزیع کرده و با سرعت تمام به کار خود ادامه دهند.

اما با قدرتمندتر شدن اجزای داخل تلفن های هوشمند ، در واقع هیچ افزایش مشابهی در ظرفیت خنک کننده آنها مشاهده نکرده ایم. پردازنده های پرچمدار امروز عملکرد کافی برای تأمین انرژی یک رایانه قدرتمند را دارند. باورش سخت است ، اما درست است. به عنوان مثال ، پردازنده های سری SQ مایکروسافت که سرفیس پرو ایکس را تأمین می کنند ، تراشه های موبایل کمی برجسته ای هستند که اندکی در آنها دستکاری شده است. Apple Mac mini که در WWDC 2020 معرفی شد ، به همان چیپ ست A13X آیپد پرو مجهز است. این پردازنده های کند نیستند.

اما علی رغم قابلیت هایشان ، آنها معمولاً در یک قاب کوچک قرار می گیرند که بدون سیستم تهویه هوا و خنک کننده احاطه شده اند و در عوض توسط قسمت های گرم دیگری احاطه شده اند. تنها چیزی که نقش سیستم خنک کننده را بازی می کند یک نوار مسی دو اینچی است که گرمای کمی را منتقل می کند.

با چنین سیستم گرمایشی محدود ، سازندگان گوشی های هوشمند فقط دو گزینه دارند: کمبود ساعت در اجزای ساز که هرگز با قدرت کامل کار نکنند یا سرعت CPU را برای لحظات کوتاه به حداکثر برسانند. اکثر تولید کنندگان ترجیح می دهند از هر دو گزینه استفاده کنند.

به زبان ساده ، این بدان معناست که آنچه را که برای آن پرداخت کرده اید دریافت نخواهید کرد. شما در داخل تلفن خود پردازنده هایی دارید که می توانند یک رایانه کامل را تأمین کنند ، اما در عوض سرعت آنها کم می شود تا تلفن شما ذوب نشود. علاوه بر این ، همان سرعت کاهش یافته برای لحظات کوتاه به شما داده می شود و در مواقع دیگر ، سرعت حتی بیشتر کاهش می یابد. همه اینها به این دلیل است که وقتی شما یک قطعه آدامس و دست عرق کرده روی بخاری دستگاه دارید ، نمی توانید گرما را کنترل کنید.

تنها راه حل منطقی که شرکت هایی مانند ایسوس برای این مشکل در نظر گرفته اند نصب فن در داخل بسته سیستم خنک کننده است. این راه حل برای گوشی های هوشمند چندان کاربردی نیست ، اما بهترین گزینه برای خلاص شدن از شر گرما است. اگر می خواهید یک چیپست پرچمدار واقعی داشته باشید ، باید آن را به درستی خنک کنید ، در غیر اینصورت فقط پول خود را هدر می دهید.

چیپست های اقتصادی و میان رده معمولاً این مشکل را ندارند. این چیپست ها از تمام مزایای بهبود فرآیندهای تولید و کاهش ابعاد بهره مند شده اند. بنابراین آنها همچنین انرژی کمتری مصرف می کنند و گرمای کمتری تولید می کنند. بندرت می بینید که یک تلفن همراه مجهز به چیپ ست های اقتصادی یا میان رده با بالاترین سرعت از حد گرم شود. صرفاً به دلیل اینکه انرژی زیادی در داخل چیپست جریان ندارد.

از بسیاری جهات ، چیپست های پرچمدار مانند رانندگی با یک ماشین فوق العاده اسپرت و چیپست های میان رده مانند رانش یک هچ دریچه هستند. یک گزینه قدرت زیادی دارد و خارج از شرایط خاص و از پیش تعیین شده کارایی خود را از دست می دهد و گزینه دیگر همه نیازهای روزانه شما را برطرف می کند. هر دو گزینه می توانند به تجربه های لذت بخشی تبدیل شوند ، اما به نظر می رسد فقط یکی از آنها عملی باشد.

بیشتر تجربه کاربری نیز به مواردی از جمله بهبود بهینه سازی نرم افزار ، نمایشگرهای با وضوح بالا ، حافظه های سریعتر و شبکه سازی سریعتر بستگی دارد. این موارد ، به ویژه از نظر احساس برنامه های روزمره ، تأثیر زیادی بر عملکرد کلی دستگاه دارند. این ویژگی ها را اکنون می توان به طور معمول در تلفن های هوشمند میان رده یافت ، به همین دلیل دیگر نیازی به سریعترین چیپست موجود در بازار احساس نمی کنیم. در واقع ، در بیشتر سناریوها ، تراشه سریعتر از تراشه عمل می کند و فقط در پردازش سنگین ترین کارهای ممکن برتر است. این مزیت فقط تا زمانی ادامه دارد که دستگاه با محدودیت های حرارتی روبرو شود.

آخرین مشکل هزینه است. تولید پردازنده های شاخص بدون شک گران تر خواهد بود. برای شرکت هایی که تراشه های خود را طراحی و تولید نمی کنند ، هزینه حتی بیشتر است. گفته می شود قیمت چیپست Snapdragon 865 کوالکام 160 دلار با مودم است و این رقم با چیپست های نسل بعدی حتی بیشتر می شود. همچنین ، داشتن یک چیپست قدرتمند تنها نیمی از داستان است و شما باید یک سیستم کامل در اطراف چیپ ست بسازید تا بتوانید از آن پشتیبانی کنید.

تولیدکنندگان سعی کرده اند تلفن های همراهی بسازند که اساساً یک چیپست قدرتمند در بدنه یک تلفن همراه اقتصادی است. اولین گوشی OnePlus هنگام عرضه دقیقاً به همین ترتیب بود و شیائومی نیز تلاشی مشابه برای ساخت Poco F1 انجام داده است. مسئله این است که چنین روشهایی معمولاً م workثر نیستند ، زیرا شما هنوز هم هزینه زیادی برای چیپست پرداخت می کنید و پس از کاهش هزینه تمام اجزای اطراف چیپست ، اساساً تجربه بسیار ضعیف تری نسبت به تجربه ایده آل کار با گوشی های هوشمند. وان پلاس و شیائومی از آن زمان در رویکرد خود تجدید نظر کرده و تلفن های هوشمند سنتی تر با قیمت های بالاتر و قابلیت های متعادل تر تولید کرده اند.

از طرف دیگر ، تلفن های همراه مانند OnePlus Rolling نشان می دهد که روند کاملا مخالف را می توان بدست آورد و تحقق بخشید. این گوشی مجهز به مجموعه ای از ویژگی های ممتاز مشابه گوشی های پرچمدار است اما با یک چیپست متوسط ​​ارائه می شود که اتفاقاً تجربه کلی خوبی را برای شما به ارمغان می آورد و احساس نمی کنید از گوشه و کنار دستگاه کوبیده اید تا قیمت را برای مصرف کننده مقرون به صرفه کنید. و از آنجا که قسمت اصلی سیستم کلیه کلیه انسان نیست ، معادلات اقتصادی بهتر از آب است.

امروزه بسیاری از تلفن های همراه ممتاز گران نیستند زیرا دارای قابلیت های بسیار متنوعی هستند. آنها دارای توانایی های مختلف زیادی هستند تا هزینه را معقول بدانند. استفاده از قطعات بسیار گران قیمت گوشی تلفن همراه را بالا می برد و در صورت بروز این امر ، سازنده باید قابلیت های دستگاه را نیز افزایش دهد تا تغییرات پنهان بیشتر نمایان شود. به همین دلیل است که گوشی های جدید OnePlus گران ترند: اجزای داخلی گران تر از سال 2014 هستند ، بنابراین دیگر نمی توانند با 300 دلار به مشتریان تحویل داده شوند: به خصوص وقتی پردازنده به تنهایی نیمی از این هزینه را به خود اختصاص دهد.

البته بخشی از هزینه بالای تلفن های همراه امروز به تولیدکنندگان و اپراتورهایی برمی گردد که به هر حال می خواهند فناوری 5G را ببلعد. اما این بحث برای یک روز دیگر است.

به طور خلاصه ، چیپست های پرچمدار امروز دیگر به اندازه گذشته ارزش ندارند. دلیل اصلی این امر را می توان در چیپست های قدرتمند میان رده جستجو کرد که عملکرد قابل قبولی را بدون مشکلات انرژی و گرما ارائه می دهند.

اگر می خواهید 1000 دلار برای یک تلفن یا رایانه لوحی هزینه کنید و به دنبال کارهای پردازش بسیار سنگین هستید ، چیپست پرچمدار همچنان گزینه خوبی خواهد بود ، البته به شرطی که خوب حفظ شود. اما برای اکثر کارهای روزمره ، تراشه های پرچمدار بیش از حد انرژی مصرف می کنند ، بیش از حد گرم می شوند و هزینه زیادی برای ما دارند. صادقانه بگویم ، این چیپ ست ها کاملاً غیرضروری هستند.

پیشنهاد ویژه

خرید sabzafrooz.ir

یک نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

11 − نه =