7 عادت اشتباه که کامپیوتر شما را تا مرز نابودی پیش می برد

سعید ناصریدسامبر 24, 20201min0

هیچ چیز برای همیشه دوام ندارد. اما اگر کمی از آن استفاده کنید ، رایانه شما چند سال و با وقار دوام می آورد. اگر احساس می کنید لپ تاپ شما کمی زودتر از آنچه که باید مشکل دارد ، به احتمال زیاد عادت های بدی نیز در شما ایجاد شده است. بیایید نگاهی به عملکرد نادرستی که می تواند صدمه ناخواسته و جدی به دستگاه گران قیمت شما وارد کند ، بیاندازیم.

1. گذاشتن دستگاه روی سطوح پشمی (یا سایر مشکلات افزایش گرما)

Heat دشمن قسم خورده رایانه شماست. اگر رایانه شما بیش از حد گرم شود ، پردازنده کندتر کار می کند و سعی می کند با کاهش سرعت کار ، گرما را در حد قابل قبولی نگه دارد. حتی بعضی اوقات حتی دستگاه کاملا خاموش می شود. کار با دستگاهی که دمای بسیار بالایی دارد ، حتی برای مدت طولانی نیز می تواند عمر مفید پردازنده ، فن ها و باتری را کاهش دهد. نیازی به گفتن نیست که دستگاه بسیار پر سر و صدا خواهد بود.

راه حل برای رایانه های رومیزی آسان است: اطمینان حاصل کنید که هوا به خوبی درون کیس جریان دارد و دریچه ها و فن ها هوای خنک را به خوبی بین اجزای سازنده منتقل می کنند. این بدین معنی است که قاب کامپیوتر شما نباید در کابینت های بسته یا فضاهای مشابه قرار گیرد که هوا به خوبی جریان ندارد. همچنین بهتر است هر از چند گاهی داخل و خارج دستگاه را کاملاً تمیز و گردگیری کنید. و اگر شما از آن دسته کاربرانی هستید که عاشق اورکلاک هستند ، بهتر است همیشه اعداد و ارقام مربوط به ولتاژ و گرما را زیر نظر داشته باشید.

از طرف دیگر لپ تاپ ها به کمی مراقبت بیشتری احتیاج دارند. قابل حمل بودن این دستگاه ها باعث می شود که کاربر عادت های بسیار بدی مانند قرار دادن دستگاه روی پتو یا سطح پشمی ایجاد کند. این از جریان هوا در زیر لپ تاپ جلوگیری می کند. در واقع ، پتوها و سایر سطوح مشابه می توانند دریچه های فن را مسدود کنند.

در صورت امکان لپ تاپ خود را روی سطح صاف قرار دهید و یا اگر دستگاه را روی پاهایتان قرار می دهید ، مطمئن شوید که پتو یا هر چیزی که مانع جریان هوا شود را زمین نمی اندازید. میزهای کم ارتفاع که درست روی پاهای شما قرار می گیرند ، بهترین راه برای اطمینان از خنک بودن لپ تاپ هستند.

۲. نادیده گرفتن گرد و غبار و مایعات

بعد از مدتی همه رایانه ها گرد و غبار می گیرند و فن ها با نشستن قطعات روی قطعات بیشتر از قبل کار می کنند. اگرچه نظافت منظم دستگاه می تواند بسیار م effectiveثر باشد ، اما پیشگیری بهتر از درمان است ، بنابراین به هیچ وجه نباید اجازه دهید چنین چیزهایی وارد دستگاه شما شود.

به عنوان مثال ، دود سیگار و موی حیوانات خانگی می تواند مشکلاتی ایجاد کند و قرار دادن رایانه رومیزی روی زمین به معنای بیشتری است که گرد و غبار ، مو و ذرات به داخل مکیده می شوند. و اگر فرش را روی زمین پهن کنید ، ممکن است ورودی هوا به منبع تغذیه کامپیوتر نیز مسدود شود. رایانه را روی میز یا سطح مرتفع دیگری قرار دهید و از فیلترهای هوا بر روی فن های ورودی استفاده کنید.

از طرف دیگر ، هرگز در نزدیکی رایانه غذا یا نوشیدنی نخورید ، یا اگر این کار را انجام می دهید ، مراقب باشید. تراشه های غذایی نه تنها می توانند به صفحه کلید وارد شوند ، بلکه می توانند به سوئیچ ها آسیب برسانند یا فشار دادن برخی از دکمه ها را دشوارتر کنند. و ما مطمئن هستیم که شما داستان های وحشتناکی از ریختن چای یا قهوه بر روی لپ تاپ های خود شنیده اید و دستگاه را فوراً و غیرقابل برگشت تخریب می کنید.

3. لپ تاپ را با احتیاط حمل کنید

هر چقدر هم کم بگوییم. اگرچه لپ تاپ ها در اصل برای دور زدن محدودیت ها و قابل استفاده بودن در هر زمان و مکان طراحی شده اند ، اما هویت آنها می تواند باعث بهره برداری از آنها شود.

بعضی اوقات می بینیم افرادی که دستگاه را از صفحه می گیرند و آن را حمل می کنند ، یا هنگام باز کردن لولاها به آنها فشار زیادی وارد می کنند ، یا دستگاه را از یک اتاق به اتاق دیگر در اتاق دیگر می اندازند. (بله ، مبل نرم است ، اما روزی بالاخره محاسبات شما اشتباه می شود و لپ تاپ به زمین یا میز برخورد می کند). حتی بعضی اوقات حتی می بینیم که مردم از لپ تاپ های خود به عنوان سینی شیشه استفاده می کنند.

برخی از لپ تاپ ها بسیار مقاوم هستند ، اما هرچه بیشتر از آنها سو abuse استفاده کنید احتمال آسیب دیدن یکی از اجزای سازنده بیشتر است. در بهترین حالت باید با مشکل خرابی لولای لپ تاپ یا ترک خوردگی بدنه کنار بیایید. اما اگر لپ تاپ شما به جای هارد دیسک به یک هارددیسک سنتی مجهز باشد ، پرتاب و لرزش دستگاه – خصوصاً در هنگام کارکرد هارد – می تواند به دیسک آسیب جدی برساند. این خیلی معمول نیست ، اما وقتی اتفاق می افتد ، روز شما خراب می شود. به خصوص اگر از اطلاعات خود پشتیبان تهیه نکرده باشید.

لپ تاپ شما یک دستگاه گران قیمت است. بنابراین مانند یک وسیله گران قیمت با آن رفتار کنید.

4. ضعف مدیریت باتری دستگاه

فقط به این دلیل که باتری لپ تاپ شما می تواند در روزهای ابتدایی تا هشت ساعت دوام بیاورد ، به این معنی نیست که برای همیشه به همین ترتیب خواهد ماند. باتری ها به مرور ضعیف می شوند و عمر باتری هشت ساعته بعد از چند سال به هفت یا شش ساعت می رسد. هیچ راه فراری نیست. اما اگر همیشه از لپ تاپ خود استفاده کنید تا زمانی که باتری کاملاً خالی شود ، در واقع سرعت دستی باتری را کم می کنید.

برای اینکه سلامتی باتری تا حد ممکن سالم باشد ، باید دائماً آن را شارژ کنید. البته زیاد نگران نباشید و وقتی کارتان شلوغ است از لپ تاپ در حد لزوم استفاده کنید. اما در دراز مدت ، بهترین روش این است که دستگاه به طور مداوم شارژ شود و تمام مدت باتری را خالی نکنید.

اما اگر باتری لپ تاپ باد شده است ، پس باید نگران باشید. اگر باتری آنقدر باد شده است که می تواند به لبه لپ تاپ فشار بیاورد یا حفره ای بین پانل ها ایجاد کند ، باید بلافاصله استفاده از دستگاه را متوقف کرده و باتری را تعویض کنید.

هنگام تعویض باتری کمی سخاوتمند باشید. سراغ باتری های ارزان قیمت موجود در فروشگاه های ناشناس نروید. باتری های بی کیفیت در بهترین حالت شارژ خوبی ندارند و در بدترین حالت ممکن است تهدید کننده زندگی باشند. در مورد شارژرهای بی کیفیت نیز همین امر وجود دارد و بهتر است فقط محصولی را خریداری کنید که توسط سازنده دستگاه به بازار عرضه شده باشد.

5. ناآگاهی از ایمنی الکتریکی

رایانه شخصی شما مقدار قابل توجهی نیرو دریافت می کند ، بنابراین نوسانات الکتریکی – حتی یک افزایش موقتی ولتاژ کوچک – می تواند به آن آسیب جدی برساند. این امر می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که در خانه قطعی برق یا وسیله پرقدرت دیگری وجود داشته باشد. منبع تغذیه رایانه شما اقدامات احتیاطی اساسی را برای محافظت در برابر افزایش برق دارد. اما اگر یک محافظ الکتریکی جداگانه نیز تهیه کنید ، در طولانی مدت لطف بزرگی به خود خواهید کرد.

توجه داشته باشید که ما در مورد چیزی متفاوت از خطوط برق صحبت می کنیم که فقط چندین منبع تغذیه متفاوت و بدون نوسان را فراهم می کند. حتی پس از خرید محافظ ، آن را هر 3 تا 5 سال تغییر دهید ، زیرا با گذشت زمان سطح محافظت کاهش می یابد و حتی گاهی اوقات سطح محافظت به صفر می رسد. بخاطر داشته باشید که محافظ های برق از رایانه شما در برابر نوسانات شدید برق (مانند صاعقه) محافظت نمی کنند ، اما می توانند باعث افزایش عمر مفید رایانه شما شوند.

سرانجام ، لپ تاپ ها به دلیل قابل حمل بودن نیاز به کمی مراقبت بیشتری دارند. گرچه سیم برق دسک تاپ شما می تواند سالها در یک مکان بماند ، اما کابل لپ تاپ شما ممکن است از جای خود خارج شود یا از برق کاملاً جدا شود. این باعث ضعیف شدن سیم کشی داخل کابل و حتی خطر آتش سوزی می شود. بنابراین ، همیشه کابل را به آرامی از برق بکشید و آن را خیلی محکم گره نزنید.

6. فشار بر روی کابل ها و پورت ها

اگرچه آسیب رساندن به پورت یا کابل USB به اندازه آسیب رساندن به آداپتور برق خطرناک نیست ، اما همچنان می تواند مشکلات جبران ناپذیری در رایانه شما ایجاد کند. این ممکن است بدیهی به نظر برسد ، اما کابل ها را مجبور نکنید وارد پورت ها شوند.

به همین ترتیب ، اگر چیزی به دستگاه متصل است (به عنوان مثال ، یک فلش درون پورت USB) ، مطمئن شوید که لمس نشده است و دستگاه متصل نشده خم نمی شود. در این حالت ، یا درایو آسیب می بیند ، یا پورت یا هر دو. همچنین توجه داشته باشید که درگاه های لپ تاپ های امروزی آنچنان ارزان نیستند و می توانند هزینه قابل توجهی برای شما داشته باشند.

کابل ها نیز همین طور است. اگر دائماً کابل ها را می پیچید ، احتمال آسیب رساندن به اتصالات داخلی بیشتر است. کابل ها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید و هنگام پیچیدن طناب به دور خود ، خیلی محکم آن را نبندید. خوشبختانه تعویض کابل خراب آنچنان گران نیست اما اگر کمی ملاحظه کنید ، نیازی به صرف همان مقدار کم نخواهید داشت.

7. مرور وب بدون محافظت

برخلاف تصور عمومی ، توجه دقیق به وب سایت هایی که باز می کنید نباید تنها اقدام امنیتی شما در برابر بدافزارها باشد. حتی معتبرترین سایت ها نیز ممکن است به بدافزار آلوده شده و مشکل را به دستگاه شما منتقل کنند. بنابراین شما باید همیشه یک آنتی ویروس قدرتمند در رایانه خود داشته باشید.

خوشبختانه Microsoft Windows Defender که به صورت پیش فرض روی ویندوز اجرا می شود ، با گذشت زمان شکل هیجان انگیزی پیدا کرده است. پس بگذارید خودش باشد و کار خود را انجام دهد. اما اگر به دنبال کمی محافظت بیشتر هستید ، می توانید به سراغ Malwarebytes Anti-Malware بروید که ثابت شده بدافزاری را شناسایی می کند که حتی از کروم و Windows Defender دور نیست.

اگر می خواهید هر چند وقت یک بار کامپیوتر خود را اسکن کنید ، نسخه رایگان نرم افزار کار را به اتمام می رساند ، اما اگر آن را به جیب بزنید و نسخه پولی آن را دریافت کنید ، از ویژگی هایی مانند مسدود کردن سایت های مخرب قبل از نمایش در صفحه بهره مند خواهید شد . وقتی از این نرم افزار به موازات برنامه های آنتی ویروس سنتی مانند Windows Defender استفاده می کنید ، می توانید از امنیت کامل رایانه خود تقریباً مطمئن باشید.

از سوی دیگر ، رویکردهای اساسی امنیتی را فراموش نکنید: به روز نگه داشتن نرم افزار (ویندوز و استفاده از آن) ، استفاده از یک ابزار مدیریت رمز عبور خوب (به جای داشتن رمز عبور مشابه در همه سایت ها) و شناسایی حملات فیشینگ. تا حد امکان از بارگیری نرم افزار (که ممکن است حاوی بدافزار باشد) خودداری کنید و WiFi خانه خود را با رمز WPA2 ایمن نگه دارید.

نادیده گرفتن این مسئله آسان است ، اما یک بدافزار قدرتمند یا باج افزار می تواند سردرد واقعی ایجاد کند و شما نمی خواهید چنین مشکلاتی را داشته باشید.

منبع: PCMag

پیشنهاد ویژه

خرید sabzafrooz.ir

یک نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

سیزده + چهارده =