مروری بر 10 اختراع و اکتشاف برجسته در ایران باستان

سعید ناصریسپتامبر 18, 20201min0

تمدن ایرانی به عنوان یکی از پیشرفته ترین تمدن های جهان باستان در نظر گرفته می شود و دلیل آن انبوهی از نوآوری ها و کشفیات مختلف است. "پرشیا" یا "پرسئوس" یا ایران امروزی مسئول نوآوری ها و اکتشافات مهمی مانند یخچال ، باتری و اسید سولفوریک بوده است که همگی اختراعات بسیار پیشرفته ای برای تمدن های باستان بودند.

بیشتر این نوآوری ها بسیار ساده بوده و با استفاده از منابع موجود در کشور صورت گرفته است. همچنین ممکن است که ما از توانایی این نوآوری ها در ایران باستان کاملاً آگاه نباشیم و باستان شناسان با گذشت زمان به کشف جدید خود ادامه می دهند. در این مقاله ، به سراغ 10 نوآوری برتر ایرانی می رویم:

یخچال

یخچال یک کولر تبخیری باستانی است که از ترکیب کلمات "یخ" و "سوراخ" گرفته شده است. این یخچال های باستانی عمدتا در ایران ساخته و مورد استفاده قرار می گرفتند. ایرانیان در سال 400 قبل از میلاد در ساخت یخچال بسیار ماهر بودند. این سازه گنبدی شکل بالای سطح زمین ساخته شده و فضای ذخیره سازی پنهانی داشت.

با استفاده از مصالح ساختمانی ضخیم و مقاوم در برابر حرارت ، مخزن ذخیره سازی مخفی در طول سال عایق باقی می ماند. فضاهای زیرزمینی این یخچال ها نیز 5000 متر مربع حجم داشتند. بسیاری از این ساختمان ها صدها سال پیش ساخته شده اند و هنوز پابرجا هستند.

هوای سرد از طریق پایه ها و فضای پنهان وارد ساختمان می شود و ساختار مخروطی آنها باعث بالا رفتن گرمای باقی مانده می شود. به این ترتیب داخل ساختمان نسبت به محیط بیرون خنک تر می ماند. این ساختمان ها با یک ملات مخصوص به نام "ملات" ساخته شده اند که شامل شن ، گل ، سفیده تخم مرغ ، مو بز و خاکستر برای مقاومت در برابر انتقال گرما و آب است.

قطر دیواره های پایه یخچال های طبیعی حداقل دو متر بود و عملکرد اصلی ساختمان ذخیره یخ بود ، اگرچه از آنها برای ذخیره مواد غذایی نیز استفاده می شد. یخ در تابستان تشکیل شده و در یخچال نگهداری می شود تا در تابستان استفاده شود.

باتری

از یک شیشه فلزی ، یک لوله آهنی و یک میله ساخته شده از نوع دیگری از فلز برای ساخت باتری برای مهمانی ها استفاده می شد. این باتری ها در Khojut Rabe ، جنوب شرقی بغداد پیدا شدند و محققان غربی دریافتند وقتی شیشه باتری پر از سرکه (یا هر الکترولیت دیگر) است ، جریان الکتریکی 1.5 تا 2 ولت تولید می کند.

ویلهلم کونیگ ، محقق موزه ملی عراق در دهه 1930 ، به این نتیجه رسید که ممکن است از شیشه های باتری مهمانی برای آبکاری طلا بر روی اشیا silver نقره ای استفاده شده باشد. اما این نظریه اثبات نشده است و از آن زمان ، دلیل ساخت این باتری نامشخص است. اگر ایرانیان باستان واقعاً از این شیشه ها به عنوان باتری استفاده می کردند ، به این معنی است که باتری ها توسط کنت الساندرو ولتا کشف نشده اند و قدمت آنها به 1600 سال پیش باز می گردد.

اسید سولفوریک

اسید سولفوریک یکی از معروف ترین کشفیات ایرانیان باستان است. ابوبکر محمد بن زکریای رازی ، ستاره شناس ، ریاضی دان و جغرافی دان ایرانی اولین کسی بود که اسید سولفوریک را کشف کرد. این کشف نه تنها در آن زمان بسیار مهم بود ، بلکه پایه و اساس مهندسی شیمی مدرن را نیز بنا نهاد.

اسید سولفوریک امروزه در تولید بسیاری از موارد از کودهای شیمیایی گرفته تا مواد شوینده مورد استفاده قرار می گیرد و از کشاورزی گرفته تا زندگی شهری تحت تأثیر قرار گرفته است. کشورها & # 39؛ توان صنعتی اغلب با مقدار اسید سولفوریک تولید شده اندازه گیری می شود.

تخته نرد

بازی رومیزی که یکی از محبوب ترین بازی های مدرن به حساب می آید ، اولین بار در حدود 3000 سال قبل از میلاد در ایران ساخته شد. این یکی از قدیمی ترین بازی های رومیزی است که در طول تاریخ باقی مانده است و بسته به تاسهایی که پرتاب می شود توسط دو نفر اجرا می شود. بازیکن برنده بازیکنی است که بتواند تمام مهره های خود را قبل از حریف از صفحه بردارد.

"Sinit" یک بازی مشابه است که توسط مصریان باستان ساخته شده است ، اما هنوز هم ایرانی ها به عنوان سازندگان بازی روی صفحه شناخته می شوند. این بازی برای اولین بار با دو تاس و 60 تکه در شهر سوخته پیدا شد. محبوبیت اسنوبورد از هزاران سال پیش همچنان ادامه داشته است و حتی اکنون می توانیم افرادی را در پارک ها و کافه ها پیدا کنیم که مشغول آزمایش آن هستند. البته نسخه امروز بازی رومیزی از نظر ترتیب اولیه قطعات و اهداف کلی بازی با نسخه باستانی متفاوت است.

جبر

محمد بن موسی خوارزمی دانشمند ایرانی در بغداد بود که بین سالهای 750 تا 850 میلادی زندگی می کرد. وی در زمان حیات خود ، در زمینه های مختلف ریاضیات ، نجوم و جغرافیا تحقیق کرد که با خلافت عباسی همزمان بود. امروز ، او شهرت زیادی را مدیون روشی است که به اعتقاد او جبر را به یک رشته مستقل در علوم ریاضی تبدیل کرد. به همین دلیل وی را پدر جبر خوانده اند. خوارزمی همچنین کتاب جبر و تناقض را نوشت که در آن اثبات کرد جابز یک شاخه ریاضی کاملاً مستقل از هندسه و حساب است.

الفبا

در طول قرن ششم قبل از میلاد ، امپراتوری پارسیان هخامنشی به قدرت رسید و قلمرو خود را از بین النهرین تا افغانستان کنونی گسترش داد. فارسی باستان در این دوره از تاریخ ساخته شده است و به طور مستقیم از سیستم های زبان سومری و اکدی مشتق نشده است. اگرچه شکل ظاهری نمادهای پارسی باستان همان خط میخی است ، اما اشکال این نشانه ها و ارزش های آوایی آنها هیچ ارتباطی با نشانه هایی که در سیستم های زبانی قدیمی وجود دارد ندارد.

لوگوگرام یا نگاشت کلمات نیز بخشی از الفبای فارسی باستان بود. فارسی باستان به متنی مربوط به هجا معروف است که دارای هجاهای بسیار استخوانی است. به عنوان مثال ، صدای "po" هیچ علامت مستقلی ندارد و در عوض با علائم "pa" و "he" نوشته می شود. متن هایی که به این شکل نوشته شده اند در مکانهایی مانند تخت جمشید ، شوش ، همدان ، ارمنستان ، رومانی ، جزیره خارک و همچنین کانال سوئز یافت شده اند و عمدتاً متعلق به دوره داریوش اول و پسرش خشایارشا هستند.

خدمات پست

شواهد زیادی وجود دارد که اولین سیستم تحویل پستی در ایران باستان شکل گرفته است. اسب سواران و ارابه ها که به چاپار معروف هستند پیام هایی را که عمدتاً دستورات حکومتی است از مکانی به مکان دیگر حمل می کردند. به گفته هرودوت مورخ یونانی ، خدمات پستی در ایران در قرن ششم قبل از میلاد ، یعنی در زمان کوروش بزرگ ، اولین پادشاه هخامنشی آغاز شد. این سیستم پستی بسیار چابک بود ، و مردان و اسبهایشان تمام روز در حرکت بودند و از برف و باران گرفته تا گرما هیچ چیز آنها را متوقف نمی کرد.

پیام های ارسالی به چاپگرها بین ایستگاه هایی به نام چاپگرهایی که از فاصله نزدیک بودند ، منتقل می شدند. به این ترتیب پیام ها توسط پیام رسان یا اسب بدون توقف برای استراحت و غذا خوردن منتقل می شدند.

انیمیشن

انیمیشن های مدرن بدون شک گام های بلندی برداشته اند ، اما جالب است بدانید که تاریخ انیمیشن به دوران مفرغ در ایران باستان برمی گردد. پارچ آب در شهر سوخته سیستان و بلوچستان کشف شده است که گفته می شود قدمت آن به 5200 سال پیش باز می گردد. پارچ شامل مجموعه ای از تصاویر است که بز را در حال پریدن روی درخت و خوردن برگهای آن نشان می دهد. تصاویر مشابهی را می توان در پارچه های آبی مربوط به دوران پس از اسلام یافت.

این پارچ توسط یک باستان شناس ایتالیایی کشف شد و در نگاه اول مشخص نبود که چه ارتباطی بین تصاویر وجود دارد. سالها بعد ، این دکتر منصور سجادی ، باستان شناس بود که ارتباط این تصاویر را پیدا کرد. از آن زمان ، محققان به طور فزاینده ای به اهمیت آثار هنری در پارچهای آب پی برده اند. در ابتدا گفته شد که این بز در حال خوردن برگهای درخت زندگی آشوری است ، اما اکنون باستان شناسان معتقدند که این پارچ هزار سال قبل از شکل گیری تمدن آشور ساخته شده است.

سیستم مالیاتی

آثار نظام مالیاتی در تاریخ به ایران باستان برمی گردد. مالیات یکی از عناصر مهم در سبک حکمرانی هخامنشی بود. در امپراتوری پارس ، در زمان پادشاهی کوروش دوم و کمبوجیه ، مردم به سادگی مجبور به هدیه دادن به انواع مختلف می شدند و مالیات های عادی برای اولین بار در زمان داریوش اول (486-522 قبل از میلاد) وضع شد. اگرچه این سیستم مالیات قبل و در زمان سلطنت کوروش دوم وجود داشته است ، اما قوانین سختگیرانه ای وضع نشده و افرادی که مالیات پرداخت نکرده اند کمبود هدایا را جبران می کنند.

اگرچه مردم ایران (به عنوان زمین دار) از پرداخت مالیات پولی معاف بودند ، اما اینگونه نبود که مالیات پرداخت کنند. اطلاعات به دست آمده از اسناد قلعه الموت ، که متعلق به دوره داریوش اول است ، به رسید های حیوانات دامی اشاره دارد که به عنوان مالیات در اختیار دولت محلی قرار گرفته اند. سالانه 7740 سکه نقره بابل (به وزن 232 هزار کیلوگرم) توسط مردم به حکام هخامنشی پرداخت می شد و ساتراپی (ایالت) هند نیز مالیات خود را به صورت گرد و غبار طلا پرداخت می کرد.

قنات

قنات کانال زیرزمینی مایل است که آب را از یک حوضه آبریز به خانه ها و مزارع منتقل می کند. از این قنات برای تأمین آب مزارع و تأمین آب آشامیدنی استفاده می شد. این یک سیستم آبرسانی قدیمی است که از طریق یک سری تونل های دسترسی عمودی با چاه های بسیار عمیق ساخته شده است. این سیستم هنوز عملی است و در مناطق گرم ، خشک و نیمه خشک برای تأمین آب ساختارهای انسانی مورد استفاده قرار می گیرد. این قنات ابتدا توسط ایرانیان در هزاره اول قبل از میلاد ساخته شد و سپس راه خود را به سواحل غربی و شرقی باز کرد.

تونل های قنات که می توانستند چندین کیلومتر طول داشته باشند ، با دست کاملاً حفاری شده و دقیقاً به اندازه بدن شخصی که آنها را حفر می کند ، بودند. در فواصل 20 تا 30 متری ، تونل های دسترسی عمودی به تونل اصلی متصل می شدند که هر دو به عنوان تهویه مطبوع عمل می کردند و برای تعمیرات احتمالی مفید تلقی می شدند.

ساختار قنات به گونه ای بود که از کوهپایه ها به روستاها کشیده می شد و سپس از طریق کانال های دیگر به مزارع گسترش می یافت. پشت ساختمان یک چشم انداز وسیع علمی قرار داشت که به کشاورزان ایرانی امکان ادامه کار در دوره های طولانی خشکسالی و عدم دسترسی به آبهای سطحی را می داد. قنات ها قبلاً در چین ، مراکش و ایالات متحده استفاده می شده اند.

پیشنهاد ویژه

خرید sabzafrooz.ir

یک نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

20 + 4 =