روز جهانی رمز عبور

سعید ناصریسپتامبر 7, 20201min0

روز جهانی رمز عبور که توسط شرکت هایی مانند اینتل ، مایکروسافت ، ایسوس و سایر شرکت های امنیتی تأسیس شده است تا عادت های اشتباه کاربران در انتخاب رمز عبور را تغییر دهد ، بهانه ای است برای دانستن اهمیت رمز عبور و چگونگی ایمن سازی و امنیت آن. اطمینان حاصل کنید

این روز با یادآوری اولین پنجشنبه ماه مه هر سال به ما کمک می کند تا نه تنها از عبارات بهتری برای رمز عبور استفاده کنیم ، بلکه روش های نگهداری آن را کشف و به روز کنیم.

شاید امروز ، ما چند نکته و ترفند برای ایجاد و نگهداری رمز عبور را توضیح دهیم:

ویژگی های رمز عبور قوی چیست؟
طبق گفته مایکروسافت ، یک رمز عبور خوب و قابل اعتماد دارای ویژگی های زیر است:

هر رمز عبور باید حداقل 8 حرف داشته باشد.
رمز عبور نباید متشکل از یک نام ، نام کاربری یا هرگونه اطلاعات شخصی دیگری باشد که به صورت عمومی در دسترس باشد.
از استفاده از کلمات خاص و معنی دار در رمز عبور خودداری کنید.
یک کلمه عبور قوی برای هر گروه استفاده می شود: بزرگ ، کوچک ، اعداد و نمادها ، حداقل یک نویسه.

چگونه می توان قدرت رمز ورود انتخاب شده را تشخیص داد؟
با مراجعه به این لینک می توانید از قدرت رمز عبور خود مطلع شوید.

ترفندها و ایده های تعریف رمز عبور:
اگر اصرار دارید که از کلمات خاص با عبارات خاص و عمومی مانند: محل تولد ، نام خودرو ، نام تجاری و … در رمز عبور استفاده کنید ، توصیه می شود به جای حروف از شماره حرف در لیست حروف الفبا استفاده کنید.
مثال: پشتیبانی او
شماره های این کلمه از چپ به راست 89192116161820 است.

اگر می خواهید از ترکیبی از اعداد مانند: تاریخ تولد ، شماره تلفن ، کد پستی و غیره استفاده کنید که توسط افراد دیگر قابل شناسایی است ، توصیه می شود از حروف موجود در عکس قبلی استفاده کنید.
مثال: 04-05-2017
حروف منسوب به این اعداد در لیست حروف الفبا عبارتند از: 0d-0e-b0ag.

اکنون می توانید حتی از ترکیب موارد برای تنظیم رمز عبور استفاده کنید: در مثال ما ، این ترکیب از اصول تعریف رمز عبور پیروی می کند:
891921161618200d-0E-B0ag

توصیه ها:
از رمزهای عبور مشترک در بخشهای مختلف استفاده نکنید. اگر از گذرواژه مشترک استفاده کنید ، با کشف رمز ورود ، همه سیستم ها و دستگاه های شما قابل دسترسی خواهند بود! بنابراین سعی کنید برای هر منظور رمز عبور جداگانه ای تعریف کنید.

سعی کنید گذرواژه خود را هر چند وقت یکبار در فواصل منظم تغییر دهید.

هنگام دسترسی از حداکثر لایه های امنیتی استفاده کنید. با استفاده از ابزارهایی مانند: تلفن همراه ، Google ، توکن USB مانند yubico ، تماس صوتی ، پیام کوتاه ، اثر انگشت ، رمزعبور یکبار مصرف و … از هویت دو مرحله ای استفاده کنید.

ملاحظات استفاده از رمز عبور:
همیشه توصیه می شود که اگر از رایانه یا دستگاه های عمومی استفاده می کنید ، بلافاصله پس از کار ، حافظه نهان و کوکی های آن دستگاه را بردارید تا از ذخیره رمز عبور در آن سیستم جلوگیری کند.

اکیداً توصیه می شود که رمز ورود خود را ذخیره نکنید و یا پر کردن خودکار را در سیستم های عمومی و رایانه فعال نکنید. پس از استفاده از چنین سیستم هایی ، رمز عبور را در اولین فرصت و از طریق سیستم شخصی تغییر دهید.

روش های ذخیره رمز عبور:
با رشد تکنولوژی ، بشر با طیف گسترده ای از ابزارها ، نرم افزارها ، برنامه ها و بانک ها و سیستم ها سر و کار دارد که هرکدام دارای رمز عبور هستند. حفظ همه آنها امکان پذیر نیست. از طرف دیگر ، ذخیره سازی بدون رمزگذاری یا Copy / Paste روش خوبی برای ذخیره اطلاعات نیست. بنابراین ، توصیه می شود از نرم افزاری که برای نگهداری رمز عبور طراحی شده استفاده کنید.
این برنامه ها آفلاین و حتی آنلاین هستند. در اینجا چند نرم افزار و راه حل ذخیره رمز عبور وجود دارد:

KeePass: این نرم افزار که بصورت آفلاین ارائه شده و روی سیستم رایانه شما نصب شده است ، رمزهای عبور شما را با الگوریتم های بسیار خوبی رمزگذاری کرده و با ارائه یک رابط گرافیکی و گزینه های مناسب ، استفاده از آن را تسهیل می کند. به عنوان یک همراه همیشگی در دسترس شما خواهد بود.

lastpass: این نرم افزار به صورت آفلاین و آنلاین در فضای ابری ارائه می شود. با استفاده از این نرم افزار ، گذرواژه های شما همیشه در دسترس هستند و می توانند از همه مکان ها استخراج شوند.

از آنجا که یکی از رایج ترین دلایل نفوذ و از دست دادن اطلاعات ، استفاده از رمز عبور ساده و نحوه استفاده و نگهداری رمز عبور است ، توصیه می کنیم همیشه رمز عبور مناسب را با توجه به نکات موجود در این مقاله ایجاد کنید و آن را به درستی حفظ کنید و استفاده کنید.

وب سایت رسمی روز جهانی رمز عبور

لینک های مفید:
ورود به سیستم دو مرحله ای در cPanel
ورود دو مرحله ای به پلسک
ورود به مرحله دو مرحله به WebsitePanel
تنظیمات ورود به سیستم در وردپرس

پیشنهاد ویژه

خرید sabzafrooz.ir

یک نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

یازده − یک =