آیا فروش اطلاعات هویت 70 میلیون ایرانی صادق است؟ [به‌روز‌رسانی]

سعید ناصریآگوست 14, 20201min0

به دنبال داستان افشای اطلاعات کاربران ایرانی تلگرام و کاربران SibApp ، شب گذشته برخی از کاربران در توییتر اعلام کردند که در سیستم ثبت نام اشکالی پیدا شده است و اطلاعات هویت 70 میلیون ایرانی فاش شده است. در همین راستا ، یک ربات تلگرام ایجاد شده است که کاربران مختلف می توانند با استفاده از شماره ملی و تاریخ تولد ، اطلاعات مربوط به نام ، نام خانوادگی ، پدر و نام و جنسیت و وضعیت زندگی را مشاهده کنند.

در همین حال ، شخصی که ادعا می کند اطلاعات مورد نظر را در اختیار دارد ، این پایگاه داده را به قیمت 10 بیت کوین ، معادل حدود 66000 دلار فروخته است. با این حال ، محمد جرجندی ، که در زمینه امنیت سایبر فعالیت دارد ، افشای این بانک اطلاعاتی را تأیید نکرده است.

لازم به ذکر است که در حال حاضر یک API برای این شماره وجود دارد که توسط برنامه های مختلف نیز مورد استفاده قرار می گیرد تا کاربران به عنوان مثال بلیط هواپیما را خریداری کنند تا نیازی به وارد کردن شماره ملی و تاریخ تولد آنها نباشد ، نیازی به تایپ اطلاعات هویت دیگری نیست. از آنجایی که این API در دسترس عموم نیست ، به نظر می رسد شخص مسئول توسعه این ربات تلگرام توانست به نحوی به این API دسترسی پیدا کند و به دلیل غیرفعال کردن ربات مورد نظر ، دسترسی ربات به این اطلاعات قطع شده است. .

[بروزرسانی]: در همین رابطه سخنگوی سازمان ثبت احوال به سایت گفت: "وزارت بهداشت مانند 200 دستگاه دیگر تفاهم نامه ای را با ما امضا کرده است تا در مورد تبادل اطلاعات مربوط به احراز هویت در فضای مجازی بحث کنیم. مطابق این تفاهم نامه و با توجه به وضعیت حساس کشور در زمان شیوع ویروس کرونا ، اطلاعات مربوط به سامانه رجیستری طبق پروتکل های امنیتی لازم با وزارت بهداشت به اشتراک گذاشته شده است ؛ "متاسفانه به نظر می رسد غیر عمدی اشتباهی که این روزها می توانست نتیجه فشار باشد باعث شده است که وزارتخانه اطلاعات را در اینترنت قرار دهد. "به گفته وی ، به جز نام و شماره ملی ، هیچ اطلاعات دیگری از کاربران فاش نشده است ، این بدان معنی است که در این حادثه هیچ کس به شماره تلفن ، اقامتگاه ، اطلاعات خانوادگی و افراد … دسترسی پیدا نکرد و این سازمان بلافاصله دسترسی به اطلاعات سیستم را مسدود کرد.

پیشنهاد ویژه

خرید sabzafrooz.ir

یک نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

4 × دو =