همه چیز شما باید در مورد عکاسی ماکرو بدانید

سعید ناصریمی 5, 20201min0

اگر به عکاسی علاقه مندید ، احتمالاً از عکاسی ماکرو شنیده اید. این مدل از عکاسی بسیار محبوب است و احتمالاً شما علاقه مند به تلاش برای این سبک از عکاسی هستید. به همین دلیل ما سعی کرده ایم نکاتی کاربردی برای عکاسی ماکرو به شما ارائه دهیم تا بتوانید آنچه را که شما همیشه پس از خواندن این مقاله می خواستید ضبط کنید. در ادامه با Digito همراه باشید.

عکاسی ماکرو چیست؟

به بیان ساده تر ، عکاسی ماکرو مربوط به گرفتن تصاویر بسیار نزدیک از اشیاء و حیوانات بسیار کوچک است. نمونه های رایج این نوع عکاسی ، حشرات کوچک هستند که با جزئیات بسیار زیاد ثبت می شوند ، و شما می توانید موها ، چشمه ها و قسمت های بدن آنها را تمیز کنید ، ویژگی ای که با چشم غیر مسلح نمی توانستید از بین ببرید. سایر موضوعات محبوب در این مدل عکاسی شامل چشمه ها ، گل ها ، قطرات آب و تقریباً هر شی کوچک است.

اما ممکن است شما سؤال کنید که چه چیزی عکاسی ماکرو محسوب می شود؟ در این زمینه اختلافاتی بین عکاسان وجود دارد. بسیاری از عکاسان حرفه ای معتقدند که عکاسی ماکرو باید از نسبت 1 به 1 یا بزرگتر با ابعاد سنسور برخوردار باشد. نسبت 1 به 1 هنگامی حاصل می شود که یک اینچ از موضوع یک سانتیمتر سنسور را بپوشاند.

می توانید با بزرگنمایی آن موضوع را بزرگتر جلوه دهید ، اما ممکن است برخی از عکاسان آن را زیر چتر عکاسی ماکرو قرار ندهند زیرا سوژه ابعاد واقعی خود را از دست می دهد. در مقابل ، عکاسان دیگری نیز هستند که نسبت به این موضوع کمی ساده تر عمل می کنند و می بینید که نسبت 1 به 2 و 1 به 3 و حتی کوچکتر نیز می تواند در رده عکاسی ماکرو قرار بگیرد.

چگونه عکاسی ماکرو داشته باشیم؟

تقریباً هر دوربین قابلیت عکاسی ماکرو دارد ، تا زمانی که لنز مناسب را برای آن انتخاب کنید. در این بین لنزهایی وجود دارند که از 1 به 1 هستند و فقط در فاصله کانونی معینی شلیک می شوند ، اما قیمت بسیار بالایی دارند و کاربردهای بسیار محدودی دارند. برخی از تلفن ها همچنین می توانند عکس های ماکرو بگیرند. اگر تلفن شما دارای دوربین ماکرو اختصاصی مانند Huawei Nova 5T (بررسی Digito) است ، می توانید از لنزهای مخصوص استفاده کنید ، اما اگر لنز ماکرو ندارید ، می توانید از دوربین های تله فوتو یا فوق العاده گسترده برای بدست آوردن استفاده کنید. به موضوع خود نزدیکتر شوید

مهمترین عاملی که باید در نظر بگیرید ابعاد سنسور است. سنسورهای فول فریم معمولاً از تصاویر بهتری استفاده می کنند ، اما بسیاری از عکاسان از سنسورهای برش APS-C برای عکاسی ماکرو استفاده می کنند. به دلیل اندازه کوچکتر ، سنسورهای برش تصویر به طور پیش فرض نمایش می دهند. این ویژگی برای تعیین فاصله ، دست شما را باز می کند و به شما امکان می دهد از فاصله بیشتری شلیک کنید.

توانایی دورتر از موضوع به شما کمک می کند تا از ترساندن موضوعات جلوگیری کنید. علاوه بر این ، سنسورهای برش عمق میدان وسیع تری دارند که به شما امکان می دهد بیشتر عناصر موضوع را تمرکز کنید. ابعاد کوچکتر این سنسورها تراکم پیکسل ها را نیز افزایش می دهد که در نهایت منجر به بافت ها و جزئیات بهتری می شوند.

نکته دیگر برای انتخاب لنز مناسب ، فاصله کانونی است. به عنوان مثال ، یک لنز با فاصله کانونی 200 میلی متر برجسته تر است و به شما امکان می دهد تا از سوژه خود دورتر شوید. همچنین می توانید از این ویژگی استفاده کنید تا از فاصله دور (به کمک لنز) به موضوع نگاهی دقیق تر نشان دهید و این احتمال ترساندن آن را از بین می برد. به همین دلیل انتخاب یک لنز 105 میلی متر شما را مجبور می کند تا به موضوع نزدیک شوید ، که در نهایت آن را کوچکتر می کند.

بهترین نتیجه در عکاسی ماکرو با دوربین های DSLR یا Mirrorless بدست می آید. زیرا این دوربین ها معمولاً از مجموعه لنزهای خوبی برخوردار هستند که شما را در انتخاب لنز مناسب آزاد می کند. در بین مارک ها ، کانن ، نیکون ، سونی و فوجیتسو از لنزهای متنوعی برخوردار هستند.

دیافراگم را تنظیم کنید

باز شدن دیافراگم یکی از مهمترین عوامل در عکاسی ماکرو است زیرا به طور مستقیم بر عمق میدان اثر می گذارد. بطور کلی هرچه دیافراگم کوچکتر باشد ، عمق میدان بیشتر می شود. این بدان معناست که قسمت های بیشتری از سوژه در دوربین قرار خواهد گرفت و فضای کمتری از پس زمینه پنهان می شود.

با افزایش بزرگنمایی ، عمق میدان کوچکتر می شود ، بنابراین توصیه می شود که نقطه مورد نظر در کانون توجه قرار بگیرید. انتخاب f / 2.8 ممکن است کل بدن یک حشره را در محدوده تمرکز قرار ندهد. البته اگر فقط می خواهید از چهره آن حشره عکاسی کنید ، این پدیده تأثیر چندانی روی شما نخواهد گذاشت. اما اگر می خواهید از تمام بدن یک حشره عکس بگیرید بهتر است از f / 16 یا کوچکتر استفاده کنید.

روشنایی

در عکاسی ، شما همیشه چیزی را فدا می کنید تا چیز دیگری بدست آورید. دیافراگم کوچکتر به معنای کمبود نور است. با بالا بردن ISO می توان کمتری از نور را جبران کرد ، اما این باعث افزایش نویز تصاویر می شود. برای جبران این مسئله می توان از سرعت شاتر بالاتری استفاده کرد ، اما این به خودی خود منجر به تیرگی تصویر می شود.

تیرگی عکس در عکاسی ماکرو بسیار متداول است زیرا شما با یک دست لرزان از یک شی کوچک ، احتمالاً سریع (حشره) عکس می گیرید. در نتیجه ، برای جلوگیری از دردسر ، باید از چراغ های مصنوعی استفاده کنید. البته مراقب باشید موضوع خود را با نور ناگهانی و چشمک زن نترسانید.

تمرکز مناسب را انتخاب کنید

همیشه باید در نظر داشته باشید که توجه به عکاسی ماکرو به دلیل عمق کم عمق میدان بسیار پیچیده و دشوار است. حتی ممکن است فقط با چند میلی متر برای انتخاب فضای فوکوس مناسب ، حتی با دیافراگم f / 32 انتخاب کنید. این بدان معنی است که حتی لرزش ضربان قلب شما می تواند تمرکز را مختل کند. در نتیجه توصیه می شود محدوده حرکت خود را به شدت محدود کنید. نفس کشیدن و گرفتن عکس از ضربان قلب شما می تواند کمک کند.

همچنین ، بسته به موضوع شما ، بهتر است که گاهی اوقات از یک فوکوس دستی استفاده کنید ، زیرا حرکات بدن باعث تغییر فوکوس می شود. بسیاری از عکاسان کلان ترجیح می دهند فقط نور و عمق میدان را تنظیم کنند و هیچ ارتباطی با تمرکز ندارند. فراموش نکنید که علاوه بر شما ، موضوع ممکن است تکان بخورد. بهترین راه این است که فوکوس را در جایی در نزدیکی سوژه خود انتخاب کنید و فاصله خود را از موضوع تنظیم کنید تا تمرکز در جای مناسب باشد.

از سه پایه استفاده کنید

با استفاده از سه پایه می توانید تمام مشکلات فوق را برطرف کنید. همچنین می توانید از دکمه شاتر از راه دور استفاده کنید تا بدنتان کاملاً از معادله خارج شود. استفاده از سه پایه ممکن است برای بعضی از افراد کار ساده ای نباشد اما در صورت ایجاد شرایط مناسب برای عکس های خود می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

نتیجه

با کمک نکات فوق ، موضوعات مناسب ، تمرین و تمرین ، می توانید به جامعه عکاسان کلان بپیوندید و شاهکارهای خود را از موضوعات کوچک به همه نشان دهید. فراموش نکنید که عکاسی ماکرو به صبر زیادی احتیاج دارد. اگر نکته ای دارید که به آنها اشاره نکردیم ، خوشحال می شویم که آنها را با شما در میان بگذاریم.

پیشنهاد ویژه

خرید sabzafrooz.ir

یک نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

7 − شش =