رمز ورود کارت بانکی دوم را حذف کنید

سعید ناصریمارس 31, 20201min0

ما هفته گذشته در اخبار می خوانیم که پایان مهلت مهلت بانک مرکزی و تاریخ 39 مه پایان خواهد یافت و هیچ رمز دوم ثابت یا ثابت از ژوئن وجود نخواهد داشت. طبق اعلام بانک مرکزی ، کاربران این تاریخ باید از روشهای جایگزین برای انجام تراکنش های کارت بانکی اینترنتی استفاده کنند ، مانند رمز عبور پویا یا یک بار دوم که هر بار کاربر درخواست آن را ایجاد می کنند و تا 5 ثانیه بعد قابل استفاده هستند.

اما در حالی که مهلت بانک مرکزی طی چند روز به پایان می رسد ، بسیاری از کاربران شبکه بانکی هنوز نمی دانند چگونه رمز ورود کارت بانکی دوم را حذف کنند. در ادامه برای پاسخ به ابهامات همراه باشید.

طبق اطلاعیه اخیر بانک مرکزی کشورمان به شبکه بانکی ، هیچ رمز عبور دیگری نباید از ابتدای ژوئن اعتبار داشته باشد و معاملات انجام شده که نیاز به استفاده از این رمزهای عبور دارند باید منوط به استفاده از رمز یک بار (OTP) باشند. ) تغییری که ظاهراً در هفته های اخیر تغییر کرده است!

معاون بانکی بانک مرکزی

وی ادامه داد: معاملات صورتحساب قابل شارژ و غیرقابل تنظیم ، مشمول رمز عبور یکبار از طریق بانکداری تلفنی و بانکی اینترنتی و غیره نیستند ، برای استارتاپ های حداکثر تا 2000 دلار در روز می توان به عنوان رمزعبور معمولی استفاده کرد ، اما بالاتر از این مبلغ نیاز به یک ثانیه دارد. رمز عبور زمان است. "

چرا باید رمز دوم استاتیک حذف شود؟

حتماً شنیده اید که برخی از حساب های بانکی افراد بدون اطلاع آنها پس گرفته شده اند. یکی از متداول ترین روش های این نوع سرقت "فیشینگ" نامیده می شود و در سال های اخیر در کشور ما رایج شده است.

از این طریق سارق برای پرداخت آنلاین وب سایت جعلی طراحی می کند و از شما می خواهد که اطلاعات کارت بانکی را وارد کنید. کاربر همچنین کارت یا اطلاعات رمز عبور استاتیک دوم یا شخص را در پایگاه داده سارق ضبط می کند و امکان سرقت را می دهد.

بانک مرکزی در شهریور ماه سندی را با عنوان "الزامات پویا در معاملات مبتنی بر کارت" صادر کرد تا موضوع مدیران بانک ها و موسسات اعتباری را بررسی کند. معاون بانك مركزي و … مي گويد:

از آنجا که مشتریان بانکی از خدمات بانکی و پرداخت الکترونیکی استفاده می کنند ، تعداد جرایم مربوط به سوء استفاده از اطلاعات محرمانه مشتری بخصوص کدهای کارت بانکی افزایش یافته است ، این نشان می دهد که راه حلهای قبلی برای تولید و استفاده از اطلاعات محرمانه می تواند در برابر حملات گسترده مقاومت کند. . آنها امروز ندارند. بنابراین ، به منظور حفظ حقوق مشتریان بانکی و کاهش ریسک ناشی از رمزهای عبور کارتهای بانکی ، به ویژه رمز دوم کارتهای بانکی که در معاملات بدون کارت استفاده می شود ، شرایط و ضوابط مربوط به پویایی رمزهای عبور کارت به عنوان رمز عبور پویا مستند شده است. الزامات در معاملات مبتنی بر معاملات. کارت توضیح داده شده است.

با اجرای این الزامات ، خطرات مرتبط با کلمه عبور کارتهای استاتیک بانکی بسیار کاهش می یابد ، و مجرمان و سوء استفاده کنندگان & # 39؛ تلاش برای سرقت و استفاده از رمزهای عبور کارت بانکی با شکست مواجه خواهد شد.

مشخصات لازم برای کدهای پویا که توسط بانک مرکزی اعلام شده است

حداقل طول رمز عبور متناوب باید چهار رقم باشد. حداقل طول رمز عبور متناوب باید هفت رقم باشد. گذرواژه‌های پویا باید حداکثر شصت ثانیه طول داشته باشند و پس از این مدت رمز عبور تولید شده منقضی شده و قابل استفاده نیست. طول عمر پویا فقط باید یک بار در طول زندگی توسط یک موسسه اعتباری پذیرفته شود. اصطلاحات پویا در طول عمرشان فقط برای خدمات مبتنی بر کارت ویژه از طریق صدور کارت اعتباری قابل استفاده است.

بانک مرکزی تأکید کرده است که اگر مشتری نتواند یک زیرساخت رمز عبور یک بار در کشور و بانکها و موسسات مالی را طراحی کند ، بهره برداری و اجرا کند ، اگر مشتری از طریق یکی از روش های کلاهبرداری مالی و سایبری رنج ببرد ، بانک یا موسسه اعتباری این باید کاملاً مشتری خود را جبران کند.

ابهامات کاربر و پاسخ بانک مرکزی

تاکنون ، ما به طور یقین می دانیم که حذف رمز دوم کارت بانکی (اکنون موجود) در تاریخ اول ماه مه انجام می شود و پس از آن مجبوریم از رمزهای عبور جدید برای پرداخت آنلاین استفاده کنیم. اما کمی جستجو در فضای مجازی نشان می دهد که ابهامات مختلفی در این زمینه وجود دارد. در زیر ما به برخی از سوالات متداول توسط کاربران بر اساس اطلاعیه های بانک مرکزی پاسخ خواهیم داد.

رمزهای عبور جدید چگونه کار می کنند؟

بانک مرکزی می گوید این وظیفه است که بانک ها گزینه دیگری را انتخاب کنند. در بخشنامه ای که در وب سایت بانک مرکزی منتشر شده است ، آمده است: "اگر بانک بتواند راه حل مطمئن دیگری را تأیید کند که تأیید بانک مرکزی است ، قبل از برداشت از حساب مشتری ، هویت قوی مشتری را تضمین می کند ، می تواند از عنوان جایگزین پویا استفاده کند."

اما این دو رویکرد تاکنون یکی از آنهاست که رمز عبور پویا و یک بار دوم را برای هر تراکنش کاربر ایجاد می کند و توسط برخی بانک ها منتشر می شود. از طرف دیگر ، ممکن است هر بار که یک پیام متنی استفاده می کند ، یک رمزعبور جدید دریافت کند.

در کل ، این تصمیم به بانک مربوط است که در مورد کارت شما تصمیم بگیرد ، اما به طور کلی ، بانک مرکزی توجه می کند که رمزهای عبور 5 ثانیه طول دارند ، فقط یک بار قابل استفاده هستند و باید حداقل 2 رقم داشته باشند.

آیا کلمات عبور استاتیک یا دائمی کاملاً برداشته می شوند؟

وی گفت: "مبلغ پرداخت وجه و صورتحساب مشمول رمز عبور یک بار از طریق Bankbank و بانکداری اینترنتی و غیره نمی باشد ، برای استارت آپ ها تا 6000 تومان در روز می توان از آن به عنوان یک رمزعبور معمولی استفاده کرد." بالاتر از این مقدار ، این بانک به مشتری می گوید که یک رمز عبور یک بار دیگر دریافت کند. "

چه زمانی برای به دست آوردن رمز جدید باید به بانک مراجعه کنم؟

پیش از این در بیانیه بانک مرکزی آمده بود که کاربران برای راه‌اندازی خدمات رمزعبور یکبار باید به شعب بانک عامل خود مراجعه کنند. اما معاون رئیس بانک مرکزی در سیما گلوب نیوز اعلام کرد که پایان ماه مه آخرین مهلت بانک برای حذف رمز کارت دوم بانک است. این بانک خود با مشتریان تماس گرفته و به آنها اطلاع می دهد که چگونه و پسورد دوم را فعال کنید.

آیا دریافت یک رمزعبور جدید هزینه ای دارد؟

براساس بیانیه بانک مرکزی ، جایگزینی رمزهای عبور دوم پویا به جای رمزهای دوم استاتیک یکی از برنامه های تقویت امنیت سیستم بانکی است و از آنجا که امنیت بخشی جدایی ناپذیر از هر سرویس است ، نباید برای دارندگان کارت هزینه ای دریافت شود. و مشتریان بانکی .

آیا استفاده از رمزهای عبور جدید فقط با تلفن هوشمند امکان پذیر است؟

در بیانیه بانک مرکزی آمده است: "برای به حداکثر رساندن پشتیبانی از مشتری ، ارائه دسترسی محدود به رمز ورود به برنامه های غیر تلفن هوشمند و تهیه آن از طریق ابزارهای دیگر مانند پیام کوتاه ، پیام رسان های داخلی مجاز و مانند آن برای مشتریان بانکی نیز ضروری است. فعال کنید. "

سرانجام ، برخی از کاربران گفته اند كه برنامه های منتشر شده توسط برخی از بانك ها برای رمزگذاری پویا ، هنگام نصب دسترسی عجیب مانند دوربین ، جغرافیایی و کارت حافظه ، به دسترسی عجیب نیاز دارند ، اما هنوز هیچ بانکی این موضوع را توضیح نداده است. به نظر شما این بخش ها برای صدور رمز عبور پویا لازم هستند؟

پیشنهاد ویژه

خرید sabzafrooz.ir

یک نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

6 − یک =