آیا شبکه های عمومی Wi-Fi هنوز ناامن هستند؟

سعید ناصریمارس 22, 20201min0

احتمالاً درباره خطرات شبکه های عمومی WiFi شنیده یا خوانده اید. اما برخی از توصیه ها منسوخ شده اند و وای فای عمومی از همیشه امن تر است. اما در هر صورت ، هنوز خطرات امنیتی وجود دارد ، که در زیر به آنها خواهیم پرداخت.

آیا وای فای عمومی بالاخره ایمن است یا غیر ایمن؟

به لطف استفاده گسترده از پروتکل HTTPS ، مرور وب با استفاده از WiFi عمومی بسیار امن تر شده است. به همین دلیل مردم در این شبکه دیگر نمی توانند به راحتی فعالیت شما را از طریق WiFi عمومی کنترل کنند.

اما اگر می خواهید بگوییم که WiFi عمومی کاملاً ایمن است ، متأسفانه نمی توانیم این نظر را بیان کنیم. به طور خلاصه ، درست است که افراد متفرقه دیگر نمی توانند جزئیات فعالیت شما در WiFi عمومی را ببینند. اما اگر منبع Wi-Fi یا Hotspot دارای مشکل باشد ، می تواند کارهایی را انجام دهد. به همین دلیل ، استفاده از VPN هنگام اتصال به WiFi عمومی یا اتصال به این شبکه ها به طور کلی و در عوض استفاده از اینترنت موبایل ، ایمن تر است.

چرا WiFi عمومی از همیشه امن تر شده است؟

مهمترین دلیل این امر ، استفاده گسترده از پروتکل HTTPS است که رمزگذاری پیشرفته ای را برای محتوای سایت فراهم می کند. قبل از این پروتکل ، بیشتر سایت ها از HTTP بدون رمز استفاده می کردند. هنگامی که با استفاده از HTTP وارد یک شبکه WiFi عمومی شدید ، افراد دیگر در شبکه می توانند ترافیک در حال تعویض ، صفحات وب مورد نظر خود را مشاهده کنند و غیره.

از این بدتر ، باید به امکان حمله Wi-Fi و "کانون هوایی Hotspot" اشاره کنیم ، که در آن محتوای صفحات وب مورد نظر برای نمایش به کاربر اصلاح می شود. Hotspot می تواند محتوای صفحات وب یا سایر محتوای متنوع را که از طریق HTTP قابل دسترسی است ، تغییر دهد. این بدان معناست که شما در حال بارگیری یک برنامه با استفاده از WiFi عمومی هستید ، اما کانون می تواند به جای آن بدافزار را برای شما ارسال کند.

اما اکنون HTTPS شایع است و حتی مرورگرهای وب سایتهای مبتنی بر HTTP را به عنوان سایتهای ناامن نشان می دهند. بنابراین اگر با استفاده از WiFi عمومی به سایت خود می روید ، افراد دیگر در این شبکه ممکن است بتوانند نام سایت را ببینند اما نمی توانند ببینند صفحات شما دوباره مشاهده می کنند و برنده شده اند و می توانند تغییر دهند محتوای سایتهای HTTPS. .

برخی از نفوذ هنوز هم ممکن است

همانطور که گفتیم ، اگرچه این شبکه ها نسبت به گذشته بسیار ایمن تر شده اند ، احتمال اینکه در حین مرور سایت ، یک سایت HTTP بدست آورید وجود دارد. علاوه بر کانون مورد نظر ، ممکن است محتوای سایت را تغییر دهد ، افراد دیگری نیز ممکن است محتوا و ترافیک رد و بدل شده با سایت را مشاهده کنند.

از آنجا که DNS رمزگذاری شده هنوز هم همه گیر نیست ، هکرها می توانند هنگام اتصال به WiFi عمومی ، درخواستهای DNS را رهگیری کنند. به طور خلاصه ، هنگامی که به یک سایت وصل می شوید ، اسبابک شما با سرویس DNS مورد نظر ارتباط برقرار می کند تا آدرس IP آن سایت را پیدا کنید. بنابراین همانطور که گفتیم با استفاده از شبکه های WiFi عمومی ، افراد دیگر می توانند در مورد دامنه سایتهایی که بازدید می کنید اطلاعات کسب کنند. اما به این ترتیب آنها می توانند آدرس صفحات وب مختلف را دریافت کنند. همچنین ، اگرچه آنها می توانند برخی از اطلاعات مانند حجم داده های منتقل شده را مشاهده کنند ، اما آنها برای دستیابی به محتوای این اطلاعات نمی توانند کاری انجام دهند.

WiFi عمومی هنوز خطرات امنیتی زیادی دارد

گذشته از موضوع "حمله میان مرد" از طریق کانون عمومی WiFi ، باید به همه برنامه های تلفن همراه نیز اشاره کنیم. از لحاظ تئوریکی ، همه برنامه ها باید داده های خود را با استفاده از پروتکل HTTPS به سرور منتقل کنند ، اما در عمل ، تأیید برای همه برنامه ها دشوار است.

در این راستا باید به احتمال وجود سایر وسایل موجود در شبکه نیز مشکل ساز اشاره کنیم. به عنوان مثال ، اگر رایانه یا ابزار شما دارای حفره های امنیتی است ، سایر سیستم های متصل به شبکه ممکن است به ابزار شما حمله کنند. به همین دلیل ، فایروال ویندوز کامپیوتر به طور پیش فرض فعال شده است و هنگام اتصال به یک WiFi جدید از شما سؤال می شود که آیا عمومی یا خصوصی است. اگر اعلام کنید که در حال حاضر به شبکه WiFi عمومی وصل هستید ، فایروال مورد نظر انتقال داده های دقیق تر را اعمال می کند.

چگونه می توان در برابر نفوذ محافظت کرد

در حالی که شبکه های WiFi بسیار امن تر از گذشته شده اند ، با این وجود از سخت گیری های امنیت سایبری کم نمی کند. برای حداکثر امنیت ، هنوز بهترین روش برای استفاده از VPN است. با VPN ، تمام داده ها از طریق یک تونل رمزگذاری شده به سرور ارسال می شوند. به همین دلیل ، شبکه عمومی Wi-Fi فقط می تواند اتصال VPN شما را ببیند و دیگر نمی تواند نام سایتهای متصل به سیستم شما را مشاهده کند.

علاوه بر این ، می توانید از استفاده کلی از شبکه های WiFi به طور کلی اجتناب کرده و به جای آن از اینترنت موبایل استفاده کنید. خوشبختانه ، امروزه گوشیهای & amp ؛ 39 به راحتی می توانند به نقاط مهم تبدیل شوند و می توانید به راحتی و بدون هیچ زحمتی لپ تاپ یا سایر وسایل خود را به Hotspot Mobile وصل کنید.

بیشتر بخوانید: ساده اشتباهات ساده ای که امنیت تلفن را به خطر می اندازد

منبع: How Geek

پیشنهاد ویژه

خرید sabzafrooz.ir

یک نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

پنج × 3 =