رمزگذاری چیست؟ همه چیزهایی که باید در مورد آن بدانید

سعید ناصریژانویه 5, 20211min0

رمزگذاری اصطلاحی است که بسیاری از کاربران بارها با آن روبرو شده اند ، اما معنی آن دقیقاً چیست؟ همانطور که از نام آن پیداست ، در این فرآیند ، اطلاعات مختلف از شکل اصلی خارج و رمزگذاری می شوند. انواع سرویس های آنلاین از فرایند رمزگذاری برای ایمن نگه داشتن اطلاعات استفاده می کنند. در این مقاله ، ما در مورد انواع رمزگذاری ، اثربخشی این روش برای محافظت از اطلاعات کاربر و مهم بودن این موضوع بحث می کنیم.

رمزگذاری چیست؟

رمزنگاری اختراع عصر دیجیتال نیست و تاریخچه آن به مصر باستان برمی گردد. در دوران باستان ، پیام های مخفی معمولاً با استفاده از جایگزینی نماد رمزگذاری می شدند. به عنوان مثال ، ما می توانیم روشی به نام "کد سزار" را ذکر کنیم ، که گویا توسط جولیوس سزار برای رمزگذاری پیام های مخفی استفاده شده است. در این روش ، هر حرف با حرف دیگری جای خود را در حروف الفبا جایگزین می کند.

امروزه اساس رمزگذاری بر اساس همین رویکرد است. رمزگذاری دیجیتال متن قابل خواندن (اصطلاحاً متن ساده) را می گیرد و رمزگذاری می کند. البته ، برای انجام این کار ، الگوریتم های بسیار پیچیده و قدرتمندتری نسبت به روش های قدیمی استفاده می شود.

این الگوریتم ها از متغیرهایی به نام کلید استفاده می کنند که پیچیدگی رمزگذاری را چند برابر می کنند. این کلیدها بصورت تصادفی تولید می شوند و منحصر به فرد هستند. این بدان معنی است که اگر هکر بخواهد به یک پایگاه داده از کاربران نفوذ کند & # 39؛ اطلاعات کارت اعتباری ، او نه تنها باید الگوریتم استفاده شده را بلد باشد ، بلکه همچنین از کدام کلید استفاده کرده است. این به هیچ وجه کار ساده ای نیست ، به همین دلیل رمزگذاری دیجیتال در برابر حملات brute force بسیار مقاوم است.

انواع رمزگذاری

الگوریتم های رمزگذاری به دو دسته اصلی متقارن و نامتقارن تقسیم می شوند ، تفاوت اصلی در نحوه استفاده از کلیدها است. در روش متقارن ، فرستنده و گیرنده از یک کلید مشترک برای رمزگذاری و رمزگشایی استفاده می کنند.

اما در روش نامتقارن ، از دو کلید استفاده می شود ، یکی خصوصی و دیگری عمومی. کلید خصوصی فقط برای تلفن شما شناخته شده است ، اما ابزار یا رایانه دیگری کلید عمومی را برای اتصال ایمن به تلفن شما می فرستد. به همین دلیل گجت دریافت کننده علاوه بر کلید خصوصی برای رمزگشایی اطلاعات به یک کلید عمومی نیز نیاز دارد.

الگوریتم های رمزگذاری

همانطور که گفتیم ، الگوریتم های مختلفی برای رمزگذاری استفاده می شود که براساس روش های متقارن یا نامتقارن است. در اینجا پنج الگوریتم رایج رمزنگاری و نحوه کار آنها آورده شده است.

AES – استاندارد رمزگذاری پیشرفته ، مخفف AES ، یکی از امن ترین الگوریتم های موجود در این زمینه است. این الگوریتم برای رمزگذاری از بلوک های 128 بیتی و کلیدهای متقارن در 3 اندازه 128 ، 192 و 256 بیتی استفاده می کند. به طور کلی ، چندین سازمان ، از جمله دولت ایالات متحده ، از این الگوریتم برای رمزگذاری استفاده می کنند.
Triple DES – وقتی نقاط ضعف الگوریتم اصلی DES کشف شد ، الگوریتم Triple DES جایگزین آن شد. این الگوریتم از سه کلید 56 بیتی جداگانه استفاده می کند و متقارن در نظر گرفته می شود. البته در سال های اخیر با ظهور گزینه های ایمن تری مانند AES ، افراد کمتری از این الگوریتم استفاده می کنند.
Blowfish – این الگوریتم رمزنگاری توسط یک متخصص امنیت رایانه به نام بروس اشنایر ساخته شده است. مانند الگوریتم Triple DES ، این روش به عنوان جایگزینی برای الگوریتم DES مورد استقبال قرار گرفت. Blowfish الگوریتمی متقارن است که از امنیت بسیار بالایی برخوردار است. همچنین ، از آنجا که این یک الگوریتم اختصاصی نیست ، هر کسی می تواند از آن استفاده کند.
Twofish – این الگوریتم یکی دیگر از ابداعات بروس اشنایر است که جایگزین پیشرفته تری برای Blowfish است. این الگوریتم متقارن از کلیدهای 256 بیتی استفاده می کند و نه تنها سریع و ایمن است ، بلکه مانند مدل قبلی خود در اختیار عموم است.
RSA – این الگوریتم رمزگذاری نامتقارن یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین استانداردهای رمزگذاری آنلاین است. گرچه سرعت کمی دارد اما درعوض از امنیت بسیار بالایی برخوردار است.

برنامه های رمزگذاری

همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم ، رمزنگاری برای محافظت از حریم خصوصی و امنیت تجارب آنلاین ضروری است. فرقی نمی کند در حال ارسال ایمیل ، خرید آنلاین یا بارگذاری پرونده های خود در فضای ابری هستید ، همیشه اطلاعات حساسی وجود دارد که باید از آنها محافظت کنید.

بسیاری از سرویس های آنلاین از الگوریتم های رمزگذاری استفاده می کنند و ممکن است بسیاری از کاربران از این موضوع آگاهی نداشته باشند. در اینجا چند کاربرد متداول برای رمزگذاری و نحوه عملکرد آنها آورده شده است.

رمزگذاری دو طرفه

با توجه به محبوبیت روز افزون رمزگذاری دو طرفه در سالهای اخیر ، احتمالاً نام این روش را شنیده اید. اما دقیقاً چگونه کار می کند؟ به طور معمول ، بیشتر اطلاعاتی که به صورت آنلاین ارسال می کنید (مانند ایمیل) از طریق خدمات شخص ثالث مانند ارائه دهنده خدمات ایمیل شما ارسال و ذخیره می شود. حتی اگر این داده ها رمزگذاری شده باشند ، این فرآیند فقط هنگام انتقال اتفاق می افتد. اما وقتی نوبت به ایمیل می رسد ، اغلب از سطح محافظت یکسانی برخوردار نیستند.

اما چیزی به نام رمزگذاری دو طرفه وجود ندارد. این نوع رمزگذاری باعث می شود که اطلاعات فقط توسط گروه های مرتبط قابل خواندن باشند. این بدان معناست که حتی ارائه دهندگان خدمات اینترنت و ارائه دهندگان ایمیل نیز نمی توانند به محتوای آنها دسترسی داشته باشند. بنابراین ، این یک روش عالی برای افرادی است که نگران حریم خصوصی و امنیت هستند. البته این روش 100٪ ایمن نیست اما در هر صورت بسیار بهتر از گزینه ها کار می کند.

تعدادی از سرویس های پیام رسان و ارائه دهندگان خدمات ایمیل معروف مانند Signal ، Telegram ، WhatsApp و Proton Mail ، از رمزگذاری دو طرفه برای کاربران خود استفاده می کنند & # 39؛ محتوا.

HTTPS

اگر می خواهید اطلاعات مرور خصوصی و ایمن بماند ، باید با HTTPS آشنا باشید. این پروتکل در اینترنت استفاده می شود و غالباً با یک نماد قفل در کنار نوار آدرس مرورگر نمایش داده می شود.

HTTPS با درخواست یک گواهی دیجیتال با کلید عمومی که باید توسط شخص ثالث معتبری امضا شود ، اتصال شما را تأیید می کند. برخلاف رمزگذاری دو طرفه ، HTTPS معمولاً از داده ها در حین انتقال محافظت می کند. این به معنای امنیت کمتر از رمزگذاری دو طرفه است ، اما برای هر کسی که می خواهد از داده های آنلاین خود محافظت کند ، یک پروتکل بسیار مهم است.

ساده ترین راه برای اطمینان از HTTPS برای همه ارتباطات وب استفاده از افزونه هایی مانند HTTPS در همه جا است. این افزونه برای همه مرورگرهای اصلی ارائه شده است.

رمزگذاری فضای ذخیره سازی ابر

ذخیره عکس ها ، فیلم ها و اسناد در فضای ذخیره سازی ابری به یک پدیده فراگیر تبدیل شده است. بنابراین ، استفاده از الگوریتم های رمزنگاری برای این سرویس ها بسیار مهم است. ارائه دهندگان ابر با سه نوع داده سروکار دارند. نوع اول داده در حالت استراحت نام دارد که در حال حاضر استفاده نمی شود. داده در حال انتقال نیز اطلاعاتی است که به یک یا چند بخش مختلف ارسال می شود و در آخر باید به نوع سوم یعنی داده در حال استفاده اشاره کنیم که توسط برنامه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و بنابراین رمزگذاری آنها کار ساده ای نیست.

رمزگذاری این داده ها نیز به سرور بستگی دارد. به عنوان مثال ، برخی داده های مربوط به داده های در حالت استراحت و داده های در حال انتقال را رمزگذاری می کنند ، در حالی که برخی دیگر فقط داده هایی را که حساس به حساب می آیند رمزگذاری می کنند. همچنین ، هر یک از این سرویس ها از انواع مختلف رمزگذاری استفاده می کنند ، اما در پایان ، رمزگذاری دو طرفه هنوز در بین آنها رایج نیست. البته می توان به عنوان مثال به سرویس Dropbox اشاره کرد که ابزاری را برای رمزگذاری دو طرفه فراهم می کند.

رمزگذاری دیسک

اگر می خواهید محافظت از داده ها را در رایانه خود افزایش دهید ، بهتر است از رمزگذاری دیسک استفاده کنید. با این کار می توانید محتویات هارد دیسک یا SSD سیستم خود را رمزگذاری کنید.

روش های مختلف سخت افزاری و نرم افزاری برای رمزگذاری دیسک وجود دارد. برای روش سخت افزاری ، خود حافظه یا هارددیسک باید از این ویژگی پشتیبانی کند. اگر حافظه یا هارد دیسک می تواند داده ها را به صورت خودکار رمزگذاری و رمزگشایی کند ، بدون نگرانی در مورد امنیت فایل می توانید با خیال راحت از داده های خود استفاده کنید. البته باید توجه داشت که این نوع هارد دیسک ها و SSD ها معمولاً گران هستند.

اگر می خواهید پس انداز کنید ، می توانید از برنامه های اختصاصی استفاده کنید. خوشبختانه برنامه های متنوعی در این زمینه وجود دارد. لازم به ذکر است که این برنامه ها معمولاً از روش رمزنگاری در پرواز استفاده می کنند ، به این معنی که داده ها با هر بار بارگیری و ذخیره سازی رمزگذاری و رمزگشایی می شوند.

با توجه به نرم افزار و قدرت سیستم ، چنین فرایندی می تواند منجر به کندی عملکرد سیستم شود. با این حال ، افرادی که به امنیت اهمیت می دهند احتمالاً با این مسئله کنار می آیند. در این زمینه می توان به برنامه BitLocker اشاره کرد که از الگوریتم رمزگذاری AES با کلیدهای 128 یا 256 بیتی استفاده می کند.

چرا رمزگذاری اینقدر مهم است؟

برخی می گویند ما چیزی برای پنهان کردن نداریم. اما لازم به ذکر است که امروزه ، داده ها مورد توجه مشاغل بسیار بزرگ قرار دارند. حتی اگر با اطلاعات مرور وب یا عادات خرید آنلاین مشکلی ندارید ، مطمئناً نمی خواهید کسی به اطلاعات مالی یا عکس های خصوصی شما دسترسی داشته باشد. اهمیت رمزگذاری به همان مسئله برمی گردد. به طور کلی ، دو مزیت مهم می تواند برای این موضوع پیشنهاد شود.

حریم خصوصی – برخی از مکالمات ، چه شخصی و چه مربوط به کار ، نباید در دسترس افراد قرار گیرد. عکس ، فیلم ، اسناد و موارد دیگر نیز همین است. اگر می خواهید فقط شما و عزیزانتان به این داده ها دسترسی داشته باشید ، باید رمزگذاری را جدی بگیرید.
امنیت – میزان کارهایی که باید بصورت آنلاین انجام شود روز به روز در حال افزایش است. کاربران روزانه اطلاعات زیادی را در سایت ها و محیط های مختلف وارد می کنند و مطمئناً مایل نیستند که این اطلاعات مهم و خصوصی فاش شود.

البته ، رمزگذاری داده ها نمی تواند 100٪ شما را در برابر حملات محافظت کند. این پروتکل ها دارای اشکالات و محدودیت هایی نیز هستند که می توانند مورد سو استفاده قرار گیرند ، اما بدون استفاده از آنها بدون شک در معرض خطر بیشتری خواهید بود.

منبع: Android Authority

پیشنهاد ویژه

خرید sabzafrooz.ir

یک نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

سه × دو =

Powered by mihanseo