چگونه دوربین های مخفی را با تلفن پیدا کنیم؟

سعید ناصریسعید ناصریاکتبر 25, 20201min0

Airbnb بزرگترین شرکت اجاره محل اقامت در جهان است. در ماه های اخیر ، گزارش های متعددی از مشتریان این تفریحگاه ها مبنی بر یافتن دوربین مخفی در خانه هایشان منتشر شده است. البته این به اقامتگاه های ثبت شده در این سایت محدود نمی شود و چنین رویدادهایی برای انواع مسافرخانه ها ، ویلا ها و خانه های اجاره ای رخ می دهد.

در هر صورت اگر می خواهید به مسافرت بروید و خانه یا اتاقی اجاره کنید اما از این موضوع نگران هستید ، در این مقاله راه حل هایی برای یافتن دوربین های مخفی با استفاده از تلفن آیفون یا آندروید به شما پیشنهاد می دهیم.

دوربین های مخفی یک خطر واقعی است

اگر هنگام مسافرت از خانه ای اجاره ای و حتی مسافرخانه و هتل استفاده می کنید ، احتمال وجود دوربین مخفی می تواند نگران کننده باشد. به عنوان مثال ، اگرچه Airbnb قوانین سختگیرانه ای وضع کرده است ، اما به طور کامل مشکل را حل نکرده است.

لازم به ذکر است که این مشکل در هتل ها نیز دیده شده است. به عنوان مثال سال گذشته خبر کشف دوربین مخفی در 30 هتل در 10 شهر مختلف کره جنوبی منتشر شد و از بیش از 1500 مهمان فیلمبرداری و حتی به صورت زنده از طریق اینترنت پخش شد. با توجه به کاهش قیمت دوربین های مخفی ، افراد بیشتری به سمت آنها می روند.

این روزها دوربین های مخفی دارای اشکال و اندازه های مختلفی هستند از جمله ردیاب دود ، ساعت ، هاب USB و حتی شارژرهای بی سیم. اما به طور کلی ، چگونه می توان این دوربین ها را در خانه یافت؟ با استفاده از تلفن و یک برنامه کاربردی می توانید تا حد زیادی حضور یا عدم حضور آنها را تشخیص دهید.

به طور کلی ، دو روش برای یافتن این دوربین های مخفی با تلفن وجود دارد. اگر در آنجا به Wi-Fi دسترسی دارید ، می توانید شبکه Wi-Fi را اسکن کنید تا دوربین پیدا کنید. البته این روش برای دوربین هایی که به شبکه Wi-Fi متصل هستند کار می کند. همچنین می توان با استفاده از دوربین های بسیاری از تلفن ها دوربین های دید در شب پنهان را پیدا کرد. اگر یک دوربین مخفی به شبکه متصل نباشد و دید در شب نداشته باشد ، هیچ یک از این دو روش برای یافتن آن کارساز نیست ، اما به طور کلی می توان از این دو روش برای یافتن اکثر دوربین های مخفی استفاده کرد.

نحوه اسکن شبکه برای یافتن دوربین های مخفی

بسیاری از اقامتگاه ها و خانه های اجاره ای معمولاً از شبکه Wi-Fi استفاده می کنند و به مهمان رمزعبور داده می شود. با استفاده از برنامه ای به نام Fing که برای iPhone و Android در دسترس است ، می توانید تمام اسباب های متصل به آن شبکه Wi-Fi را پیدا کنید. این نرم افزار کاملا رایگان است و هیچ تبلیغی در رابط کاربری آن وجود ندارد.

برای سهولت در یافتن دوربین های مخفی ، توصیه می کنیم همه ابزارهای متصل به این شبکه به جز تلفن یا رایانه لوحی را با برنامه Fing قطع کنید. سپس ، پس از اتصال به شبکه WiFi ذکر شده ، برنامه Fing را باز کنید.

در Android ، برای شروع روند اسکن شبکه ، روی دکمه تازه سازی در بالای رابط کاربری برنامه ضربه بزنید. نسخه آیفون این کار را به صورت خودکار انجام می دهد.

سپس ، پس از اسکن ، به تمام اسباب های موجود در لیست نگاه کنید. قبل از هر چیز بهتر است به نام شرکت های معروف در این زمینه یا اصطلاح IP Camera توجه کنید.

حتی اگر هیچ آهنگ دوربین در این لیست پیدا نکردید ، ببینید چه ابزارهایی به شبکه متصل هستند و آیا می توانید آنها را پیدا کنید یا نه. اگر با یک ابزار مشکوک روبرو شدید ، به عنوان مثال اگر جزئیات آن مشخص نیست ، IP آن را بنویسید و در مرحله بعد باید پورت های باز را اسکن کنید. برای این کار ، کافیست روی دکمه Network در پایین برنامه ضربه بزنید.

سپس گزینه Find Open Ports را انتخاب کنید.

در مرحله بعد ، آن IP را در قسمت زیر تایپ کنید و روی دکمه Find Open Ports ضربه بزنید.

در صفحه بعدی می توانید دریابید که برای آن IP باز است و از چه خدماتی استفاده می شود. بهتر است به پروتکل های RTSP و RTMP توجه کنید زیرا از آنها برای پخش ویدئو بسیار استفاده می شود. برای بررسی سرویس های مبتنی بر HTTP یا HTTPS نیز می توانید از یک مرورگر استفاده کنید. فقط IP و سپس شماره پورت را به عنوان 192.168.0.15:80 وارد کنید. توجه داشته باشید که باید بین IP و شماره پورت یک نقطه کولون وجود داشته باشد.

چگونه دوربین های دید در شب پنهان را پیدا کنیم؟

ما باید امکان عدم دسترسی به شبکه Wi-Fi محل اقامت و حتی عدم وجود چنین شبکه ای را در نظر بگیریم. حتی اگر به شبکه Wi-Fi دسترسی داشته باشید ، راه حل کار نخواهد کرد. یک دوربین مخفی می تواند به یک شبکه جداگانه متصل شود یا تا زمانی که نتوانید آن را پیدا کنید ، پنهان است.

اگر در برنامه Fing موفق نبوده اید اما همچنان نگران هستید ، می توانید به دنبال امواج مادون قرمز باشید. بیشتر دوربین های شبکه از مادون قرمز برای دید در شب استفاده می کنند. اگرچه اشعه های مادون قرمز با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند ، اما می توانید آنها را با تلفن تشخیص دهید.

دوربین اصلی برخی از تلفن های هوشمند از نوعی فیلتر برای جلوگیری از اشعه مادون قرمز استفاده می کنند ، اما تعداد کمی از آن برای سلفی از آن استفاده می کنند. برای تعیین اینکه کدام دوربین تلفن می تواند مادون قرمز را تشخیص دهد می توانید از یک کنترل از راه دور مادون قرمز مانند یک ریموت تلویزیون استفاده کنید. برای بررسی این مورد ، آن را به سمت دوربین اصلی تلفن نگه دارید و یک دکمه کنترل از راه دور را فشار دهید. اگر نور می بینید ، این دوربین می تواند مادون قرمز را تشخیص دهد. اگر این کار نکرد ، با دوربین سلفی تلفن تکرار کنید.

پس از شناسایی دوربین مادون قرمز مناسب ، تمام چراغ های محلی را که می خواهید به دنبال دوربین مخفی بگردید ، خاموش کنید. سپس از دوربین تلفن برای جستجوی نور مادون قرمز استفاده کنید. دوربین های مخفی استاندارد خاصی در این زمینه ندارند و هر کدام از تعداد متغیر فرستنده نور مادون قرمز استفاده می کنند.

این چراغ ها معمولاً بنفش هستند اما گاهی اوقات نیز سفید به نظر می رسند. همچنین برای یافتن چنین نوری لازم نیست نزدیک دوربین باشید. همانطور که در این تصاویر مشاهده می کنید ، این چراغ ها از فاصله چند متری دیده می شوند.

ما به شما توصیه می کنیم که با تلفن همراه خود مانند خانه ها و سقف ها ، دریچه ها ، پنکه ها و حتی پریزهای برق ، به خانه و اتاق بگردید. برای یافتن اشیای مشکوک ، هنگام روشن شدن چراغ ها به دنبال آنها بگردید. به عنوان مثال ، آیا بیش از یک سنسور دود در اتاق وجود دارد؟ یا اینکه هاب USB را در مکانی مشاهده می کنید که هیچ وسیله الکترونیکی در اطراف آن وجود ندارد؟ با این حال ، در چنین مواردی ، توجه دقیق می تواند شما را به یافتن دوربین های مخفی نزدیک کند.

اما در پایان ، با استفاده از این تجهیزات ساده ، هیچ راه حل قطعی برای یافتن دوربین مخفی وجود ندارد. در هر صورت ، اگر مرتباً از خانه ها و ویلا های اجاره ای استفاده می کنید و همچنین نگران دوربین مخفی هستید ، این حداقل می تواند نگرانی شما را تا حد زیادی کاهش دهد.

منبع: How To Geek

یک نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

نوزده − 9 =