شاخص بیومتریک چیست و چگونه برای احراز هویت استفاده می شود؟

سعید ناصرینوامبر 1, 20211min0

فناوری تقریباً در تمام جنبه های زندگی مدرن نفوذ کرده است و با دیجیتالی شدن دنیای ما، محافظت از اطلاعات حساس به طور فزاینده ای دشوار شده است. در این میان، اقدامات امنیتی مانند استفاده از رمزهای عبور به تنهایی دیگر کافی نیست. در نتیجه، سیستم های امنیتی بیومتریک بیشتر و بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. اما بیومتریک چیست و چرا سیستم های مبتنی بر آن آینده احراز هویت هستند؟

بیومتریک چیست؟

بیومتریک از دو کلمه یونانی تشکیل شده است. Bio به معنای زندگی و Metric به معنای اندازه گیری است. بیومتریک، به عبارت بسیار ساده، اندازه گیری ویژگی های بیولوژیکی هر فرد است. از اثر انگشت و خطوط کف دست گرفته تا نحوه راه رفتن و انحراف صورت. ویژگی های بیومتریک هیچ کس، حتی دوقلوها، یکسان نیستند.

این منحصر به فرد بودن، بیومتریک را به وسیله ای قابل اعتماد برای شناسایی افراد تبدیل می کند، زیرا این ویژگی های بیولوژیکی برخلاف چیزهایی مانند پین یا رمز عبور به راحتی کپی و دزدیده نمی شوند. برخلاف رمزهای عبور که در آن کاربران مجبورند عبارات مختلفی را به خاطر بسپارند، سیستم‌های امنیتی بیومتریک بر اساس ویژگی‌های طبیعی بدن انسان هستند و بنابراین دردسر کمتری دارند.

مهمتر از همه، هک کردن سیستم های مبتنی بر بیومتریک بسیار دشوار است (و احتمالاً وحشتناک)، اما برای سیستم های مبتنی بر رمز عبور چنین نیست.

بیومتریک چگونه کار می کند؟

کل ساختار امنیتی احراز هویت بیومتریک مبتنی بر مقایسه است. سیستم‌های بیومتریک ویژگی‌های فردی را ذخیره می‌کنند که در طول زمان ثابت می‌مانند، مانند اثر انگشت، صدا، الگوهای شبکیه، صورت و خطوط کف دست. هنگامی که کاربر درخواست احراز هویت می کند، سیستم ویژگی های فردی را با پایگاه داده آنها مقایسه می کند. در صورت تطابق دقیق، دسترسی فراهم شده است. تمام سیستم های بیومتریک از سه بخش اصلی زیر تشکیل شده اند.

سنسوری برای ثبت داده های بیومتریک که برای شناسایی استفاده می شود.
برنامه ای که داده های ضبط شده را به فرمت های دیجیتال تبدیل می کند و هر داده جدید را با نمونه های ذخیره شده مقایسه می کند.
پایگاه داده برای داده های بیومتریک تا نرم افزار قادر به مقایسه اطلاعات مختلف بین آنها.

تاریخچه مختصری از بیومتریک

استفاده از روش های بیومتریک برای احراز هویت به تمدن بابل برمی گردد. شواهد نشان می دهد که بابلی ها در حدود 500 سال قبل از میلاد از اثر انگشت روی لوح های سفالی برای مقاصد تجاری استفاده می کردند. بازرگانان چینی در قرن چهاردهم نیز کودکان را با استفاده از شکل دست و پا شناسایی می کردند.

با این حال، در سال 1800 یک افسر پلیس فرانسوی برای اولین بار یک سیستم بیومتریک تخصصی برای احراز هویت ایجاد کرد. او سیستمی برای شناسایی مجرمان بر اساس ویژگی های فیزیکی آنها ایجاد کرد. اگرچه این سیستم نیز مشکلات زیادی داشت، اما کارآمدتر از استفاده از نام و عکس بود.

از سوی دیگر علم مدرن جمع آوری، طبقه بندی و مقایسه اثر انگشت به سال 1880 برمی گردد، در این سال یک پزشک انگلیسی به نام دکتر هنری فولدز نتایج تحقیقات خود را در مورد اثر انگشت منتشر کرد و پیشنهاد کرد که می توان از آنها برای شناسایی افراد استفاده کرد. سپس یک انسان شناس بسیاری از الگوهای اثر انگشت را شناسایی و نامگذاری کرد و در سال 1900 دوستش ادوارد ریچارد هنری سیستم طبقه بندی اثر انگشت را توسعه داد که هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع مختلف بیومتریک

سیستم های بیومتریک را می توان به دو بخش اصلی زیر تقسیم کرد.

بیومتریک فیزیکی

همانطور که از نام آن پیداست، بیومتریک فیزیکی از نشانگرهای بیولوژیکی منحصر به فردی مانند خطوط کف دست، اثر انگشت، عروق کشیده، الگوهای عنبیه و شبکیه چشم و صدا استفاده می کند. این ویژگی ها را می توان با استفاده از سنسورهای مختلف ثبت کرد و سپس برای شناسایی و تأیید استفاده کرد.

بیومتریک رفتاری

بیومتریک رفتاری مبتنی بر تجزیه و تحلیل الگوها و رفتارهای منحصر به فرد هر فرد است. برای مثال می توانیم از اطلاعاتی مانند سرعت تایپ، راه رفتن و دست خط استفاده کنیم.

چرا بیومتریک برای سیستم های امنیتی بسیار مهم است؟

به طور کلی، استفاده از اطلاعات بیومتریک به همراه رمزهای عبور، احتمال هک و هک کاربران را تا حد زیادی کاهش می دهد' حساب ها. با توجه به اهمیت این موضوع برای سیستم های امنیتی می توان به دلایل زیر اشاره کرد.

دقت بالا – همانطور که گفتیم، سیستم های بیومتریک بر اساس ویژگی های منحصر به فرد افراد است که کپی کردن آنها بسیار دشوار است. رمزهای عبور را می توان به راحتی به اشتراک گذاشت، اما کپی کردن اطلاعات بیومتریک به این آسانی نیست.
ضد کلاهبرداری – سیستم های بیومتریک پیشرفته یک کابوس برای سارقان و هکرها هستند زیرا اگر اطلاعات به هر نحوی به سرقت رفته یا به خطر بیفتد، این نوع سیستم ها از چندین روش مختلف برای احراز هویت استفاده می کنند.
سرعت بالا – اکثر سیستم های بیومتریک برای ارائه یک تجربه سریع و آسان طراحی شده اند. این سرعت فرآیند تأیید در مواقع اضطراری بسیار مهم است زیرا کاربران می خواهند به فایل ها یا سیستم های خود دسترسی سریع داشته باشند.

آینده بیومتریک

با توجه به مزایای بی‌شماری بیومتریک، می‌توان گفت که آینده سیستم‌های امنیتی را شکل می‌دهد. در اینجا چند پیش بینی برای آینده این فناوری وجود دارد.

سیستم های پرداخت مبتنی بر بیومتریک – شرکت هایی مانند آمازون امکان پرداخت با استفاده از الگوی کف دست را در برخی از فروشگاه های خود فراهم کرده اند. احتمالاً در آینده نزدیک از چنین روش هایی برای پرداخت بیشتر استفاده خواهد شد.
تشخیص صدا – سیستم های تشخیص صدا بهتر و بهتر می شوند، بنابراین به زودی از صدا به عنوان راهی برای احراز هویت سیستم ها و ابزارهای مختلف استفاده می شود.

اخرین حرف

سیستم های امنیتی بیومتریک سال هاست که برای ابزارها و سازمان های مختلف استفاده می شود. اگرچه هیچ یک از این سیستم ها نمی توانند امنیت کامل و بی عیب و نقص را تضمین کنند، اما دقت آنها روز به روز در حال افزایش است و در نتیجه کار هکرها و سارقان دشوارتر از قبل خواهد شد.

منبع: Make Use Of

پیشنهاد ویژه

خرید sabzafrooz.ir

یک نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

سه × دو =

Powered by mihanseo